Müslümanların Mevcut Hali ve Neler Yapılabilir?
27 Kasım 2016 Ömer Faruk Özcan

Müslümanların Mevcut Hali ve Neler Yapılabilir?

1. Öncelikle özgüven. Bizim de bir şeyler yapabileceğimize kendimizi inandırmak. Varlığımızı ve anormal değil de normal insan olduğumuzu kavramamız gerek.

2. Tembellikten vazgeçmek ve çalışmak. Allah yüce kitabında ne buyuruyor; “Ben çalışana veririm.” Bu sözü ne ırk ne millet ne beyaz siyah ayrımı ne de din ayrımı yaparak veriyor. Yaz boyunca durmadan çalışan karıncaya istediklerini veren Allah; Hz. Musa’yı veya Hz. İsa’yı yüceltip Allah yapan kâfire de veriyor. Çünkü Allah sözünden dönmez.

3. Kafamızda ‘Ben de yaparım’ fikrini üreteceğiz. Yapanlardan neyin eksik? Yoksa kendini geri zekâlı mı görüyorsun? İnan bana dokuz yaşında geri zekâlı diye okuldan atılan Einstein’ın iki kafası yoktu. Neden sen ben hepimiz Iphone 7 bekliyoruz? Niçin? Biz yapamaz mıyız? Onlardan daha mı geri zekâlıyız? Yoksa bekleyerek onlardan daha akıllı olduğumuzu mu sanıyoruz? Onların nüfusları mı çok? Hayır. Biraz komik ama dünyayı idare edenlerin sayısı dünya nüfusunun 0,2’sini kapsıyor.

4. Uyanmak, bunlara dur demek ve içimizdeki Müslümanı uyandırmak gerek. Monoton, robot gibi hayat yaşayan, günde 40 defa sadece eğilen ama neden ve niçin eğildiğini bilmeyen Müslümanlar gibi değil. Çünkü kaç asırdır monoton Müslümanlığımız işe yaramadı. Hep ezilen biz olduk. Ben ezilmemiş olabilirim ama BİZ ezildik.

Onlar gibi uyanacağız. Fakat Face’lere, Fast Food’lara, Whatsapp’lara, Point’lere son vererek uyanacağız. Ve ‘Artık yeter! Uyandık.’ diyeceğiz. Onları boş ver, bu uyanışa kendimiz bile şaşıracağız. Biz de yapabiliyormuşuz diyeceğiz.

5. Destek olacağız gençlere, yani bizlere. Her türlü imkânı sunacağız. Gençlere zorla bir şeyler öğretmekten kaçınacağız. Herkes lider olamaz, herkes mühendis veya ressam olamaz ama illa bir şeyler olur. Kendini keşfetmesi için doğru yol arayanlara hak yolu gösterelim. Ve böylelikle işinin en iyisi olsun.

6. Öncelikle düşünebildiğimiz kadar büyük düşüneceğiz. Olabildiğince büyük. Düşüncelerimizin bir sınırlaması olmadığını kavrayacağız. Büyük düşünüp büyük işler yapacağız. Büyük düşünmekten korkmayacağız. Müslümanlar büyük düşünecek. Ama tabi önce boş iş, tembellik, haram para, karı, koca, oyun, eğlence gibi düşünceleri bir kenara bırakacağız. Tabi bir hedefimiz varsa ve başarmak istiyorsak.

7. En önemli problemimiz ‘cihad’. Cihad, Allahu Ekber deyip ateş etmek, o taraftan da La ilahe illallah deyip ölmek değildir. Bunu bir anlasak... Ya da namazı farklı kılıyor diye öldürmektense Allah’a inanmayanlarla mücadele etmeyi denesek. Sana “git savaş” demiyorum. En büyük cihad nefisle yapılan cihaddır. Tamam, sen ben gitmiyoruz ama senin kardeşin, benim kardeşim, senin benim akrabalarım, tanıdıklarım, tanımadıklarım gidiyor. Orada sebepsiz yere ölenler inan kâfirler değil. Akan kan yine bizim kardeşlerimizin kanı. Uyan ve uyandır.

 

8. Müslümanlar TERÖRİST değil. Bunu tüm dünyaya göstereceğiz. Ve herkes elinden gelenin en iyisini, en mükemmelini yapacak. Sana şimdi kalk Iphone 7 üret demiyorum. Ama muhakkak yapacağın bir şeylerin var olduğunu söylüyorum. Daha ne kadar beklemeyi düşünüyoruz ki? Şimdi, şu an başlarsan Iphone 7’ye yetişemezsin belki ama 8’e emin ol sen de bir şeyler katabilirsin.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ağustos 2021

Reklam

Başyazılar

BAŞYAZI-Dünya Hayatı Sizi Aldatmasın

Nureddin SOYAK

Ağustos 2021

BAŞYAZI- Allah Bozguncuları Sevmez

Nureddin SOYAK

Temmuz 2021

BAŞYAZI- Ey İman Edenler!

Nureddin SOYAK

Haziran 2021

Video