Her Şey Nefis Olmuş
27 Kasım 2016 Furkan Nalçacıoğlu

Her Şey Nefis Olmuş

Hz. Cabir radiyallahu anh’dan rivayet edilen bir hadiste; “Peygamber aleyhisselam bir gazadan geldi de ‘Hoş geldiniz! Ama küçük cihaddan büyük cihada geldiniz’ buyurdular. Ashab; ‘Büyük cihad nedir?’ diye sordu. Rasulullah aleyhisselam ‘Kulun heva ve hevesiyle mücadelesidir’ buyurdu.

Hadiste de anlatıldığı gibi Müslümanın en büyük cihadı nefisledir. Çünkü onu her adımında takip eden, önünden, arkasından, sağından ve solundan yaklaşarak hak yoldan saptırmaya çalışan bir düşmanı vardır.

Rabbimiz bizleri bu düşmana karşı şöyle uyarıyor; “Ey iman edenler! Hep beraber sulh ve selama (İslam’a) girin! (Sakın) Şeytanın adımları ardına düşmeyin. Çünkü o (şeytan) sizin apaçık bir düşmanınızdır.” (Bakara, 208)

Adem aleyhisselam’la başlayan ve kıyamete kadar sürecek olan bu cihad, ahiret korkusu olan her Müslümanın en büyük sınavıdır. Bazen ufak bir çikolata bu sınava sebep olurken bazen de sosyal alanların cazibesi içine çeker bizi.

Belki de zamanımızın en büyük cihad meydanı sosyal alanlar ve teknoloji oldu. Gün geçtikçe daha da büyüyen bu alanlarda, neredeyse her sitede nefse hitap eden reklamlar ve görseller yer alıyor. İşte nefisle cihad tam da burada başlıyor.

Mü’min genç! “Ben Allah’tan korkarım, Rabbim beni izliyor!” deyip ne kadar buralardan uzaklaşırsan, o kadar yaklaşırsın Rabbine. “Belki karşıma görmemem gereken bir şey çıkar.” deyip şüpheliden bile sakınırsan tadarsın imanın gerçek lezzetini. Böyle bir ortamda Müslümana düşen ise koskoca bir çöplükte ufakta olsa kendi gül bahçesini oluşturmak ve o bahçede gül kokabilmektir.

Diğer bir cihad meydanı ise çarşılar, pazarlar, avm’ler … Giderek bozulan bu ortamlar gün geçtikçe ‘biraz daha’ açılanlarla dolmaya başladı. Artık şort giyenlere değil başında takke olanlara farklı gözlerle bakılmaya başlandı. Yanında sevgilisi(!) olanlara değil de, olmayanlara “Bu devirde sevgilisi(!) olmayan mı olur!” diye tepki konuldu.

Oysaki Efendimiz bugünün geleceğini bizlere şöyle anlatıyor; “Öyle bir zaman gelecek ki toplum içinde dini yaşama gayreti gösteren kişi avucunun içinde ateş parçasını tutmaya çalışan kimse gibi olacaktır.” (Tirmizi) Ne kadar zor olsa da Müslüman avucunun içindeki ateş parçasını tutmalı ve dinine zarar getirecek her türlü tehlikeden kendini korumalıdır. Bu yüzden Müslüman sadece meydanda değil bulunduğu her ortamda cihad içerisindedir.

Rabbim nefsini yenen mücahidlerden olabilmeyi cümlemize nasip etsin. Amin.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ağustos 2021

Reklam

Başyazılar

BAŞYAZI-Dünya Hayatı Sizi Aldatmasın

Nureddin SOYAK

Ağustos 2021

BAŞYAZI- Allah Bozguncuları Sevmez

Nureddin SOYAK

Temmuz 2021

BAŞYAZI- Ey İman Edenler!

Nureddin SOYAK

Haziran 2021

Video