Bin Yaşa YEŞİLAY!
09 Mart 2018 Hamdi ÖZ

Bin Yaşa YEŞİLAY!

Hilal, kamer, şehr ve mah kelimeleri ay; Bedir ise dolunay demektir. Şehr, bir yılın on iki diliminden her biridir. Ay vardır yılı besler, yıl vardır ayı beslemez. Mesela; Mart ayı dert ayıdır. Bunun sebebi; sırf vergi ve borç ayı olmasından ya da adama kapıdan baktırıp kazma kürek yaktırmasından değildir. Mart ayı bize her yıl Çanakkale şehitlerini hatırlatır.

Hâlbuki, Nisan ayı kâinatın dile geldiği lisan ayıdır. Nisan yağmurları balığın karnına düşerse inci, yılanın kursağına inerse zehir, toprağın kara bağrına yağarsa bereket olur. Hele on bir ayın sultanı Ramazan ki; Kur’an-ı Kerim’in indirildiği rahmet ve mağfiret ayıdır. Üç aylar, haram aylar ve hac ayları Müslümanın takviminde önemli zaman dilimleridir. Ömrünü ilim, iman, amel, ihlâs, ihsan ve ahlak-ı hamide üzere geçirenler diriliş ve hesap gününde Rablerini ayın on dördü gibi ayan beyan görürler. Ol demde mü’minlerin divane gönlü yine hubdan huba düşer, mah cemalin şulesinden çalkalanıp göle düşer.

Ay, ışığını mecazi manada güneşten alır. Ay, mutlak manada Allah’ın en-Nur ism-i şerifinin bir yansımasıdır. Ay, Cenab-ı Hakkın varlığına ve birliğine, kudret ve azametine işaret eder. Hicri takvim, kameri takvimdir. Zira İslam dininde oruç; hilalin ilk doğuşu ile başlar, bayram ona göre yapılır, zekât ona göre verilir, hacca ona göre gidilir, kurban ona göre kesilir. Ay tutulduğunda husûf namazı kılınır ve dua edilir.

İnsan iç içe dürülmüş küçük bir kâinat ve zübde-i âlemdir. İnsan, âlem içinde nesne değil öznedir, halife-i ruy-i zemindir. Ay da diğer varlık ve cisimler gibi insanın emrine musahhar kılınmıştır. Ay, gökyüzüne asılmış adeta bir saat misali zaman ayarlama cismidir. Ay, gece yolculuğunda insana rehberlik eder, kadınlar adet ve iddetlerini ona göre hesap eder. Tohum toprağa ona ayarlı saçılır. Ağaçlara aşılar onun hesabına göre yapılır. Edebiyatımızda ay dede gibi parlayan güzel yüzlü dilberlerin, cennet hurisi nigarların kaşları hilale benzetilir. Ay akşamdan ışıktır, yaylalar yaylalar. Ay ayakta, çoban otlaktadır.

Osmanlı devletinin bayrağı, yeşil zemin üzerine oturmuş üç beyaz hilaldir. Hilalin birincisi Allah’ın külli iradesi ile bağımsız olarak tecelli eden kudret ve yüceliğini, ikincisi devletin bağımsızlığını ve bölünmez bütünlüğünü, üçüncüsü de milletin hürriyet ve egemenliğini temsil eder. Ay yıldızlı şanlı bayrağımızın BM ülkeleri bayrakları yanındaki asaletli duruşu, renkleri ve sembolleri arasındaki ahenk ve uyumu herkesin dikkatini çekmektedir.

Dahası bizim Osmanlı devletinden miras kalan Yeşilay ve Kızılay gibi köklü kuruluşlarımız da vardır. Alkolle mücadele amacıyla 5 Mart 1920 yılında Hilal-i Ahdar adıyla kurulan; ilerleyen zamanlarda bu mücadele alanına sigara, uyuşturucu madde, teknoloji ve kumar bağımlılığını ekleyen Yeşilay, asırlık geçmişinden güç alarak toplum sağlığı için sorumluluklarının bilinciyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Yeşilay Derneği arasında, Eylül 2014’te imzalanan işbirliği protokolü gereği DİB, Aile Dini Danışmanlık ve Rehberlik Merkezleri ve Bürolarında görevli Kur’an Kursu Öğreticileri ve İmam Hatipler ile Yeşilay’ın yanındadır. Alkol ve dışa bağımlılık başta olmak üzere her türlü uyuşturucu, kumar, internet ve madde bağımlılığı ile mücadelede gelin canlar bir olalım. Yerli olalım, Milli kalalım. Muhannete muhtaç olmamak için birlikte çalışalım ve üretelim. Bu memleketin mimarı da mühendisi de biz olalım. Yaban ellere avuç açmak bize yakışmaz. Savaşta ve barışta, seferde ve hazerde, her zaman ve her yerde bir olalım.

Unutmayalım, Alo 140 Terör İhbar Hattı, Alo 191 Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile Mücadele Hattı, Alo 190 ise Fetva hattıdır.

Zaman, hattı müdafaa değil sathı müdafaa zamanıdır. O satıh bütün bir vatandır. Mehmetçiğimize kurşun sıkan eşkıyanın finans kaynağı uyuşturucu belasının kökünü kazıyalım. O halde gel kardeşim! Uyma, Uyuma, Uyutma, Uyuşma ve Uyuşturma!

Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk diyor ki; her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Yeşilay Haftasını vesile kılarak toplumun bağımlılık konusunda bilinç ve farkındalık düzeyini artırmayı hedefledik. Bu yıl “Yeşilaycı Olmak İçin Bir Nedenim Var!” sloganıyla bağımlılıkla mücadelede ulusal ve uluslararası düzeyde öncü rol oynayan bir Yeşilay olma hedefine hızla ilerlemektedir. Ülke genelinde 110 şubesi, 36 ülkede temsilciliği ile Yeşilay bu yıl 98. yaşını kutlamaktadır. Yeşilay’a bugüne kadar emek vermiş, ahirete irtihal eden tüm büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olanlara da şükranla hayırlı uzun ömürler diliyoruz.

Yeşilay’dan Kızılay’a selam olsun. Bir gün o çadıra da gireceğiz. Ama kan verirken, ama can verirken. Allah encamımızı hayreylesin.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ağustos 2021

Reklam

Başyazılar

BAŞYAZI-Dünya Hayatı Sizi Aldatmasın

Nureddin SOYAK

Ağustos 2021

BAŞYAZI- Allah Bozguncuları Sevmez

Nureddin SOYAK

Temmuz 2021

BAŞYAZI- Ey İman Edenler!

Nureddin SOYAK

Haziran 2021

Video