Adem Özköse İlk 11'de
15 Haziran 2017 M. Adil KAPAN

Adem Özköse İlk 11'de

Genç Adam Dergisi'nden M. Adil Kapan, Konya'da Adem Özköse'yle buluştu ve Genç Adam'ın İlk 11 köşesine ait soruları sordu.

1.Gençken ‘iyi ki yapmışım’ dediğiniz şeyler nelerdir?

Ben hala gencim, onu baştan söyleyeyim. İyi ki hafızlık yapmışım, iyi ki imam hatip’e gitmişim, iyi ki Mavi Marmara gemisine binmişim, iyi ki dünyanın dört bir tarafına seyahatler yapmışım. Bunlar benim için önemli şeyler.

2. Kendi gençlik döneminizle şimdiki gençlik arasında ne gibi farklar görüyorsunuz?

Ben şuna katılmıyorum; “şimdiki gençlik kötü, geçmişteki gençlik iyi.” Sokrates eski Yunan döneminde “nesil bozuldu” diye gençlikten şikâyet ediyor. Öyle bir şey yok. Her dönemin farklı hususiyetleri var. Bizim döneme göre bu dönemin gençliğini değerlendirmek, yargılamak doğru değil. Ben çok güzel gençler görüyorum. Gayretli, tertemiz, uğraşan, çok güzel arkadaşlar var. Ve daha bilinçliler. Tabi hiçbir şeyle uğraşmayan, varoluşunu anlamlandıramayan, niçin yaşadığını bilmeyen çok ciddi bir kitle de var. Ama ben şu anda İslami gençliğin daha bilinçli olduğunu düşünüyorum.

3. Şu an gündeminizdeki konu başlıkları nelerdir?

Şu an ki en önemli ve ilk gündemim gençler. Genç arkadaşlarla yaptığımız programlar, konferanslar, kitap çalışmaları. İkincisi; kitap hazırlıyorum, uzun zamandır yazdığım kitap vardı. Onu bitirdim. “Kaçak Yolcu” isminde. Zihnimi meşgul ediyordu. Ayrıca şu anda Erbakan Camisi yaptırıyoruz Ruanda’ya. Şu an o da bizim gündemimizde.

4. Heyecan’ı tanımlar mısınız?

Heyecan insanın her an kendini yenilemesi. Üstad Necip Fazıl diyor ya “yaran kabuk tutmasın her an deş tazelensin”. İnsanın o yarasının kabuk tutmasını engellemek için her an deşmesi, aksiyon halinde olması, mücadele etmesi, sürekli yürümesi ama hiç durmadan.

5. Telaffuz etmekten hoşlandığınız kelimeler nelerdir?

İtidal, adalet, mücadele ayrıca nezaket.

6. Otokontrolünüzü nasıl sağlıyorsunuz?

Kitapların çok büyük etkisi oluyor. Kitaplar başka bir dünya sunuyorlar ve sizi etki altında bırakıyorlar.

7. En çok dikkatinizi çeken sahabe hangisidir, niçin?

Hz. Ömer efendimizi çok seviyorum. Bunun en önemli sebeplerinden biri devlet adamı olması, sistemi olması, adalete önem vermesi, cesur olması.

8. Hafızanızdaki ayet ve hadislerden birer tane paylaşır mısınız?

“Böylece, sizler insanlara birer şahit (ve örnek) olasınız ve Peygamber de size bir şahit (ve örnek) olsun diye sizi orta bir ümmet yaptık.”… (Bakara, 143) Bu ayeti çok seviyorum.

“Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” “Müslüman cana yakın olan kimsedir.” “Kendisi başkası ile iyi geçinmeyen ve kendisiyle iyi geçinilmeyen Müslümanda hayır yoktur.” Bunlar da sevdiğim hadisler.

9. Genç Adamlar’ın okumasını düşündüğünüz kitaplar nelerdir?

Ertuğrul Düzdağ’ın hazırladığı Ali Ulvi Kurucu’nun “Hatıralar” adlı eseri. Ahmet Muhtar Büyükçınar’ın “Hayatım İbret Aynası”. Abdurreşid İbrahim’in “Âlem-i İslam” kitabı. Bu üç kitabı mutlaka okusunlar.

10. Genç Adamlar’ın bilmesi gereken kavramlar sizce hangileridir?

Zühd, cihad, sadaka. Bunlar önemli kavramlar.

11. Gelecek planlarınız arasında üzerinde en çok durduğunuz başlık hangisi?

Kitap yazmak istiyorum. Şimdi altıncı kitabım çıkacak Allah izin verirse. Yani bir eser bırakmak istiyorum arkamda. En büyük planım kitap.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Eylül 2021

Reklam

Başyazılar

BAŞYAZI- Allah Size Öğretiyor

Nureddin SOYAK

Eylül 2021

BAŞYAZI-Dünya Hayatı Sizi Aldatmasın

Nureddin SOYAK

Ağustos 2021

BAŞYAZI- Allah Bozguncuları Sevmez

Nureddin SOYAK

Temmuz 2021

Video