Kime DiyoruM
Mayıs 2017 Ramazan ÖNCÜL A- A+
A- A+

Kime DiyoruM

“Babasının kızı, Kun fe yekün, cecelist, erkekler yazmasın, NO DM”… Bunlar Instagram’ın biyografi kısmında yazan hikâyeler… Sanki biz babamızın evladı değiliz. Bunu gören anne ne düşünür bilemem.

Instagram’da kullanılan DM, GT, TKP, UNF… Bunlar ne demek? Bunları takipçi sayısı çok olan sayfaların paylaşımlarının altında görmek mümkün.

En meşhuru GT. Ne bu GT? Bu takipçi “kasma” kısaltmasıdır. Açılımı, geri takip olan bu kısaltma takip edeni geri takip ederim anlamındadır. Bu kişileri takip ederseniz, onlar da sizi muhtemelen takip edecektir.

DM de Direkt Mesaj’ın kısaltılmışıdır. Özel mesaj anlamına geliyor. “NO DM” olarak kızların hesaplarında görebilirsiniz. Çünkü erkekler sıkça DM atarak rahatsız etmekteler.

UNF ise unfollow’un kısaltılmışıdır. Eskiden genellikle unf=unf şeklinde görebilirdiniz. Takip ettikten sonra unfollow ederseniz yani takip etmekten vazgeçerseniz o da sizi takipten silecektir. Sizi sileni önceden çeşitli programlarla görebiliyordunuz ancak Instagram bu programları şuan engelledi. Sonuç itibariyle bu da takipçi kasma amaçlı bir kısaltmadır.

Peki, takipçi sayısının yanında yazan K, M ne demek?

K: Bin, M: milyon, yani 25K yazıyorsa 25 bin takipçisi var demektir.

Bunun gibi çok farklı birçok kısaltma mevcut, en popüler olanlarını sizinle paylaştım.

Velhasıl kelam, gençlerimizi uyardığımızda “ama ben erkekleri/kızları kabul etmiyorum ki, hesabım gizli zaten.” diyorlar. O kullanıcılar muhtemelen Stalk’ı duymuştur. Stalk’ın günümüzde kullanılan anlamı “birisini gizli gizli izlemek, takip etmek”tir. Birisinin sosyal medya hesaplarını takip etmeden ya da onu arkadaş olarak eklemeden takip etmektir. Eğer gizli ise bilgileri sahte hesaplar üzerinden takip ederek izlemektir. Anlaşılması gereken şudur: Bir erkek ya da kız fake/sahte hesap açarak istediği kişiyi karşısındakine hissettirmeden takip edebilir.

Özellikle bu tarz düşünen kızlara sesleniyorum. Reklam alacağız, para kazanacağız diye bin/milyon takipçi kasma arzusu nedir? Takipçi sizi neden takip etsin, bi düşünün? Cevabını ben vermeyeceğim. Neyin karşılığında neyi kazanıyorsunuz ya da kaybediyorsunuz farkında mısınız?

 

Âlim Olma Yolunda Ali

Ali: Baba havalar nasıl?
Babası: Havalar mı? Hayırdır, sen genelde böyle sorular sormazdın?

Ali: Annem uyardı da ondan.

Babası: Ne dedi?

Ali: “Her yerde konuşma, muhalif olma!” dedi. Muhaliflik kötü mü baba?

Babası: Fikrini söylediğin sürece değil evlat, ama her şeye de muhalif olunmaz.

Ali: Peki annem neden korkuyor baba?

Babası: Sensiz kalmaktan korkuyor.

Ali: Anladım baba, sen de sus o zaman.

Babası: Tamam.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2017

Sayı: 17

Genç Adam Arşiv