Evrensel Bir Bahane ‘Kol Bozuk’
Mayıs 2017 Furkan NALÇACIOĞLU A- A+
A- A+

Evrensel Bir Bahane ‘Kol Bozuk’

Level up ikonu, belki de kişisel hayatlarımızın son on yılının en büyük başarılarını özetleyen iki kelime. Arkadaşlık ilişkilerimizin vazgeçilmez kesişim noktası. Büyüklü küçüklü ekranlarda devlet yönetimi, kurulan şehirler ve olabildiğince kanlı savaşlar... Bu çerçevede oluşan büyük dostluklar(!). Atlanılan her seviyenin ardından nefsimize hoş gelen değer kazanma hissi. Bir yanda içi dolan Coolluğumuz öte yandan git gide değer kaybeden kulluğumuz.

İmam Şafii hazretlerinin dediği gibi “Kendini hak ile meşgul etmezsen, batıl seni işgal eder.” Şöyle bir beyin fırtınası yapsak; “Acaba işgal mi edildik?” diye. Oyunlar, sosyal medya ve kara kutu (televizyon)... biz farkına bile varmadan ellerimiz yerine gönüllerimize prangalar mı taktılar? Ya da asıl mesele kendimizi hak ile meşgul etmeyişimiz miydi? Cevabı siz verin.

“Hak ile meşgul olmak zor iş be abi eğlenmek, boş vakitlerde level kasmak ve çayından bir yudum almak, bütün günün yorgunluğunu ve stresini atmanın en iyi yolu.” Peki ya ölüm ne olacak kardeşim? Rabbimizin bizi ölümden sonrası için uyardığı şu ayeti nereye koyacağız? “Rabbim! Beni dünyaya geri gönderiniz ki, terk ettiğim dünyada salih bir amel yapayım.” (Mü’minun, 99) Boş zamanlarımızı heba ettiğimiz oyunlar ne kadar salih amel? Biz gerçekten akletmiyoruz!

Farkında mıyız, hem zamanımızı hem de dini değerlerimizi kaybediyoruz! Hak ile dolduramadığımız fıtri boşluğu oyunlar vb. şeylerle doldurmaya çalışıyoruz. Buna karşılık dostumuz(!) oyunlar ise her geçen gün yeni bir saldırı başlatıyor dini değerlerimize. Birkaç örnekle bu hususu açıklayayım.

CALL OF DUTY-2: Oyunda; Chapter 4 - The Battle Of El Alamein bölümünde, özellikle vurgulanan sahnelerden biri uçakların minareye saldırması ve minarenin yıkılmasıdır!

SERIOUS SAM-3: Oyunda; Hz. Ali’nin kabri, üzerinde bulunan işleme ve yazıtlara kadar bire bir tasarlanmış olup, kabrin içerisinden yaratıklar çıkmaktadır!

COMMAND CONQUER GENERALS ZERO HOUR: Oyunda; Amerika, Çin ve GLA olarak üç grup vardır. GLA, İslami terör teşkilatıdır. Diğer iki ülke normal ve modern teknolojilere sahip olarak resmedilirken, GLA adlı bu grup canlı bomba saldırıları, suikast, sabotajlar yapan, kimyasal silahlar kullanan intihar bombacıları olarak resmedilmektedir!

Örneklerini verdiğim bu karalama çalışmasına, tek taşla kuş katliamı yapmak da denilebilir aslında. Hem ahirete yatırım yapacağımız zamanı hem de İslami değerlerimizi çalan oyunların bilinmeyen yönlerinden sadece bir kısmıydı anlattıklarımız. Ehli küfür her yoldan yüce davası(!) için çalışırken bizlere düşen hayatımızı malayaniyle doldurmak mıdır? Yoksa Allah yolunda dünyayı savsaklamadan ahiret için çalışmak mıdır?

Genç Adam! Senin bir dakika bile oyunda oynaşta olacak vaktin yoktur. İçinde bulunduğun boşluktan kurtulmalı ve hayatını ilahi nizamı kurmaya adamalısın. Bu nizam için ise ilk önce kendinden başlamalısın. Okumalısın, okumalısın, okumalısın. Okuduğunla kalmayıp okuduğunu hayatına uygulamalısın.

Dünya hayatımız bir PES müsabakasıdır. Eğer ki bu müsabakayı hak ile meşgul olmadığımız için kaybedecek olursak bahanemiz kol bozuktu demek mi olacak? Unutmayalım ki ahiret kupasını kaybeden her şeyini kaybetmiş olacak.

Şu andan itibaren kararını vermeli, hayatındaki faydasız, kokuşmuş işleri ayağının altına almalı ve ahiret hedefine her geçen gün yeni bir salih amel eklemelisin. Dikkat edelim: “(Allah’tan) Korkan öğütten yararlanacak. En büyük ateşe girecek olan kötü kimse ise öğütten kaçınır.” (A’la, 10-12)

Rabbim bizleri de öğüt alanlardan eylesin. Amin.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2017

Sayı: 17

Genç Adam Arşiv