Ağustos 2017 Genç Adam Editör A- A+
A- A+

Yerli Arabadan Daha Önemli Olan Şey

İnternet denilen imtihan sahasının bir ‘gâvur icadı*’ olduğunu baştan söylersek çoğumuzun cebinde, bazımızın evinde, kiminin de iş yerinde kullandığı bu ‘nimet’e karşı, mucit hakkında edindiğimiz bilgi sayesinde kendimize burada “daha dikkatli ve seçici” olmamız gerektiğini sürekli telkin etme ihtiyacını hissederiz.

Allah, kimin daha güzel işler yapacağını görmek için hayatı ve ölümü bir imtihan olarak yaratmıştır. Hayata geldiği andan itibaren aldığı her nefeste ölüme doğru yolculuğa devam eden insan için ‘ömür kariyeri’ hayata serpiştirilen ‘çevrimiçi’ imtihanlarla doludur.

Ömrünün genelinde kendisi gibi ölümlü kimselerle bir arada vakit geçiren insan, hayatının kimi küçük dilimlerinde de yalnız kalmayı tercih eder. Kendine vakit ayırmak istediği zamanların bir kısmında sosyalleşme alanı olarak interneti seçer. İnsan kendiyle baş başa olduğunu düşündüğü anlarda şeytanın onu ne yapıp edip kendine muhatap kılmaya çalışacağını bilmelidir. Peygamber Efendimiz aleyhisselam’ın buyurduğu gibi “Şeytan bir kişiyle beraber, iki kişiden uzaktır.”

‘Telkin’ denilen davranış kişinin kendisiyle baş başa kaldığı zamanlarda hayati bir önem kazanır. Telkin, doğruluğu sabit olan bir bilgiyi alışkanlığa dönüştürüp amel boyutuna taşıma gayretini kendimize her daim hatırlatmaktır. Bilgisayar başına geçtiğimizde veya elimize mini birer bilgisayar olan telefonları aldığımızda ya da hayatın birbirinden tamamen farklı dönem ve noktalarında telkine olan ihtiyacımız inkâr edilemez.

Dün olduğu gibi bugün de klasik manada sadece anne babamız, hocalarımız ve büyüklerimiz değil; televizyon, diziler, filmler, facebook, youtube, twitter, instagram gibi sosyal medyanın her bir mecrası, ana haber bültenleri, tartışma, kültür ve sanat, moda programları, reklamlar bizlere ‘sürekli telkin’de bulunmaktadır. Bütün bu kulvarlarda yapılan telkinlerde amaç; kendi iddialarını ve güya doğrularını bize kabul ettirip bunların bizde birer alışkanlığa yani ‘amel’e inkılâp etmesini istemeleridir. Bunun için marka dedikleri dünyaca ünlü isimleri reklam ve tanıtım yüzü olarak astronomik fiyatlar karşılığında arabulucu edinmekten çekinmezler.

Teknoloji ve internetin şuurlu/bilinçli kullanımı konusunda ‘telkin’ olsun diye Genç Adam dergisi olarak bir dosya hazırladık. Özellikle BTK Başkan Yardımcısı Ahmet Kılıç ile yaptığımız söyleşinin ilgi, merak ve memnuniyetle okunacağına inanıyoruz. “Yerli araba motorundan daha da önemlisi yerli arama motorudur.” cümlesi söyleşideki ifadelerden sadece biri.

“Soyut İnternet Somut Dünyaya Karşı, İnternetin Olası Zararlarına Karşı Antivirüsler, Sosyal Medyanın Etkileri, İnternetin Kafa Kâğıdı, Tükendi Nakdi Ömrüm Dilimde Bir Ah Kaldı” başlıklı kapak yazılarımızı birbirinden kıymetli yazarlarımız sizler için hazırladı.

Yazılardan sadece yazı sahipleri değil okuyanlar da sorumludur. Bizden söylemesi.

*bkz. Ahmet Kılıç’la bu sayımızda yapılan söyleşi.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ağustos 2017

Sayı: 18

Genç Adam Arşiv