Ağustos 2019 Ramazan ÖNCÜL A- A+
A- A+

Üstadım Gelmemiş

Üstat bazen gençlerin, çoğunlukla da orta yaşların kullandığı seslenmedir. Erkeklerin arasında samimiyetli konuşmalarda kullanılan bir seslenme sözüdür. Kelime anlamı nedir peki?

TDK’ya göre, Üstat; “bilim veya sanat alanında üstün bilgisi ve yeteneği olan kimsedir.” Farsça kökenli olan bu kelimenin aslı “ustād”/awstād/ustā’dır. Bilgi ve zanaat sahibi, öğretmen, sanatkâr anlamına gelir. Kökeni nedeniyle üstad mı üstat mı karmaşası vardır. TDK üstat olarak kabul etmiş.

Üstat kelimesini bazı kamu kurumlarında da kullanılır. Kurum içerisinde kendisinden önce işe giren daha tecrübeli kişilere ve işi öğrendiği kişilere de aralarında üstat derler. Bey, hanım kelimelerini kullanmak yerine üstat denmesi, karşı tarafın sevgisini kazanıp onu yücelterek işi öğretmesini sağlamak amacıyla kullanılan güzel bir yöntem.

Bir dönemler, masonlar üstat kelimesini kullandığı için bu sözcüğü kullanana mason mu şüphesiyle bakılmış ancak bu durumun böyle olmadığı zamanla anlaşılmış. Günümüzde üstat deyince ilk aklımıza gelen Necip Fazıl Kısakürek’tir.  Ancak Efendimize aleyhisselam İnsanlığın hocası, üstadı olduğu için üstad-ül beşer denir. Unutulmamalıdır ki kâfire üstat demek küfür olur. Bu noktada dikkat edelim.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ağustos 2019

Sayı: 26

Genç Adam Arşiv