Sıhhat İçin Seyahat
Mayıs 2019 Genç Adam A- A+
A- A+

Sıhhat İçin Seyahat

2013 yılının yine bir Mayıs ayında yayın hayatına heyecanlı mı heyecanlı duygu ve sayfalarla bismillah diyen Genç Adam dergimiz altı yılı geride bıraktı ve yedi yaşına girdi.

Gözünüzün önünde duran sayımız 25. üçlüğümüz olarak karşınızda.

Yıldönümümüz olması vesilesiyle dergimize dair asgari düzey diyebileceğimiz bazı bilgileri şöyle paylaşabiliriz;

Genç Adam olan adımızı üstad Necip Fazıl Kısakürek'in Gençliğe Hitabe olarak hazırladığı metinden almıştık. Bir tevafuk olarak üstad'ın doğum ve ölüm tarihlerinin Mayıs'a denk geldiğini ilk sayımızı hazırlarken öğrenmiştik.

Mottomuz olan "Her Eylem Yeniden Diriltir Bizi!" cümlesini, Ömer Karaoğlu'nun seslendirerek daha fazla insanın ulaşmasına vesile olduğu, aslen Akif İnan'a ait bulunan Doğ Ey Güneş başlıklı şiirden almıştık.

Logomuzun altında bir de sloganımız olsa diye düşündüğümüzde de "Heyecanlı Gençlik Dergisi" cümlesini yayın kurulu olarak uygun bulduk.

Şubat'ın Şehadet ayı olması gibi Mayıs da Müslüman hafızalarda Fetih ayı olarak yer etmiştir. İlk sayımızın kapak konusu ne olsun sorusu yıllar öne gündeme geldiğinde aklımıza ilk düşen başlık Fetih olmuştu ve manşetimizde "Fetih Büyüktür 1453'lerden" cümlesi vardı.

O cümle, Fetih deyince akla ilk gelen tarihi hatırlatıyor ve yerleşik algılarda esneme, ufuklarda açma faaliyeti amacı taşıyordu. Fetih hareketinin bir toprak parçasını ele geçirmekten çok daha derin, başka ve öncelikli süreçlerden oluştuğu mesajını vermeye aday bir çıkışla ilk üçlüğümüzün manşetindeydi.

Fetih sürecini irdelerken sorduğumuz sorulardan bazılarını ilk röportajımız için mikrofon uzattığımız Muhammed Emin Yıldırım hocamızla paylaşmış ve içten cevaplar almıştık. O güzel röportaj dahil ilk sayımızda yayınlanan bütün yazı ve içerikleri internet sitemizden yeniden istifade niyetiyle inceleyebilirsiniz. Yine ilk sayımızda yer alan Fetih Nesli'nin Özellikleri sayfasında sıraladığımız maddelerden, taze mi taze sayımızın heyecan ve tansiyonunu ölçme imkanı bulabilirsiniz.

Dergimiz ve ilk sayımız hakkında verdiğimiz malumatların ardından bugüne uzanırsak son sayımızın kapak dosyası için seçtiğimiz gündem "Seyahat".

Seyyah kavramını Bilal İnal inceledi. Ahmet Cihad Demirdirek tarihte seyahat ederek bir yazı çalışma meydana getirdi. Seyahatin bereketini Faruk Özcan hatırlattı. Enes Belada seyahat çantasında taşıdığı beş sırrı izah etti.

Adil Kapan "yeryüzünde gezin dolaşın..." ayetini konu edindiği yazısını istifademize sundu. Abdullah Talha Öcal seyahatin faydalarını gündeme getirirken kıymetli büyüğümüz Taha Kılınç da seyahat rotalarını bizimle paylaştı.

Mustafa Akca "Allah rızası için birbirini seyahat eden kimseler" hadisini aktarırken Furkan Özcan seyahat hatıralarını açıkladı. Ömer Taha Arık "Senden yol arkadaşı olur mu?" sorusuna özeleştiri niteliğinde cevaplar aradı. Abdullah Kibritçi ise seyyahlar için rehber özelliği taşıyan tecrübeli bir yazıyı bizlerle iyi ki paylaştı.

Son söz olması niyetiyle bir özette bulunmamız gerekirse "Seyahat ediniz, sıhhat bulunuz." hadisini hafızalara dipnot olarak düşmek isteriz. Zira ameller niyetlere göredir.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2019

Sayı: 25

Genç Adam Arşiv