Mayıs 2022 Atilla DEĞİRMENCİ A- A+
A- A+

Sermayemiz Doğruluktur

Hayatın her aşamasında ve safhasında Allah’ı odaklayarak yaşayan insanlarız. O’nun doğru dediklerini yapmak için gayret eder, yanlış dediklerinden uzaklaşma kavgası veririz. Sadece Allah’a iman edenler için değil tüm insanlar için insana yaraşır şekilde yaşamanın yalnızca Allah’ın belirlediği sınıra uydukça gerçekleşeceğine inanırız. Tağutlar ve sistemleri tarafından insanların önüne dikilen engelleri ortadan kaldırmak için mücadele ederiz.

Engelleri tanımanın en basit ve doğal yolu kendimizin/kimliğimizin farkına varmaktır. Bizi tanımlayan en bariz ifade “Mü’min” dir. Allah’a iman etmiş olan, emniyet ve güven veren, imanını hayatı boyunca gündeme getiren ve Allah’ın vaadini uman insanlarız. Bu kimliğimizin farkına varabilseydik önümüze dikilen engeller kolayca her birimize belirirdi. Ve bizi Allah’tan uzaklaştıran, güvensizlik ortamı oluşturan, insanların güvenini zedeleyen veya yıpratan her türlü durumun ve olayın engel olduğunu anlardık.

Engellere karşı mücadelemizi yine “Mü’min” liğimiz belirler. İman ettiğimiz rabbimiz olan Allah’ı unutmadan her zaman ve zeminde insanlara güven vererek güvenirliliği başkarakterimiz yaparız. Ödül, teşekkür veya tebrik gibi bir şeyler bekleme adına da değildir zaten yaptıklarımız. Nihayetinde tek gayemiz Rabbimizin bizden razı olması ve “Siz, insanlar için çıkarılmış en hayırlı topluluk/ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten de alıkoyarsınız…” hitabına mazhar olabilmektir.

“Mü’min” liğimizi idrak edemediğimiz her zaman diliminde -aynı günümüzde olduğu gibi- emin olmaktan, güven vermekten ve doğruluğu şahsiyetimizin temel mizacı olarak görmekten uzaklaşıyoruz. Basit alışveriş işlemlerinde bile güven veremediğimiz insanlara hangi fedakârlığı anlatabiliriz ki? Yaşantımızla örnek olamadığımız insanlara bilgilerimiz fayda sağlar mı zannediyoruz? Gelişen hadiselere dünyaperest insanlarla aynı mantıkla yorumlar yaptığımız müddetçe insanlara hangi ahlaktan bahsedebiliriz ki?

Biz “Mü’min” iz. Emin olan ve emin olunanız. Güven duyan ve güven duyulanız. Hayatımız ve meşgalelerimiz hep bunu sağlamaya yönelik olmalıdır. Evlat olmamızdan tutun da arkadaşlıklarımıza kadar, meslek hayatımızdan tutun da komşuluklarımıza kadar, alışveriş tarzımızdan tutun da konuşma tarzımıza kadar… Her ânımıza, her meşguliyetimize hitap edecek olan “Mü’min” vurgusu gerekiyor. İşte bu yaklaşım ve anlayış, tağutların ve sistemlerinin ayarlarımızın altında kalmasına neden olacak. Allah ile insanlar arasına konulan engellerin aşılmasında kilit rol üstlenecektir.

Görmemiz gereken yer burası aslında. Kafa yormamız gereken hangi engellerin olduğu veya engellerin kimler tarafından konulduğu değildir. Tüm dünyaya ve tüm zamanlara söyleyeceklerimizin olduğunu ve bunun için de tek sermayemizin doğruluk olduğunun farkına varmaktır. Aynen efendimiz aleyhisselam gibi yığınlaşan insanların ve azgınlaşan sapkınların karşısına “emin” karakteriyle çıkabilmek. Ve bize düşen bu karakteri şahsiyetimize yerleştirerek bireysel ve toplumsal ıslahın içerisinde olabilmektir.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2022

Sayı: 37

Genç Adam Arşiv