Sahi Kardeşlik Neydi?
Ağustos 2018 Mustafa Şaban KESER A- A+
A- A+

Sahi Kardeşlik Neydi?

Seveceksen ruhunla sevmelisin, kibarca. Ruhunla özlemelisin ve ruhunda saklamalısın sevgini… “Kalbinde yerim var mı?” Sorusunun nettir cevabı, ‘Hayır!’. “Beni düşünüyor musun? Ara sıra da olsa aklına geliyor muyum?” ‘Hayır’. Çünkü seni aklımda tutmuyorum. Çünkü bir gün gelir kalp durur ve bir gün akıl unutur. Ben ruhumla severim, ‘O’ ne durur ne unutur… Kardeşlik sevgisi böyledir işte. Çünkü “Nasılsın?” sorusuna, kötüyüm diyebildiğiniz insandır kardeş. Yüreğinizi hiç hesapsız açabileceğiniz tek insandır “O”. Yeryüzünün bütün dillerinde Kardeş sözcüğü vardır ve ortak anlam olarak sıcaklığı, sevimliliği ifade eden ortak bir kavramdır. 

En eski kaynaklara baktığımızda, 1000 yılından önce Uygurca olarak kādaş, Divan-i Lugat-it Türk(1070) kadaş/karındaş, Saraylı Seyf Gülistan(1391) kardaş olarak geçtiğini görürüz.  Kelime Eski Türkçe karın sözcüğünden +daş sonekiyle türetilmiştir. Kardaş kelimesi “aynı karından doğma” anlamındadır. Eski Türkçe de kadaş biçimi ise ka(aile) ile ilgilidir ve karındaş biçimi halk etimolojisi etkisiyle oluşmuş bir etken olabilir. 20. yy’dan önce İstanbul ağzında ortaya çıkan Kardeş kelimesinin 2. hecedeki ses incelmesi, ‘halk ağzı’ sayılan kardaş biçiminden ayrışmıştır. Sözlük anlamı ise “Aynı anne babadan doğmuş veya anne babalarından biri aynı olan çocukların birbirine göre adıdır.”

Kardeşlik, sadece kan bağı ile mi olmalıdır? Belki sizin aranızdaki kan bağı sizi kardeş gibi görünmenizi sağlayabilir fakat yüreğinizde bu duyguyu taşımıyorsanız, bu kardeşlik değildir. Nedir peki kardeşlik? Asıl kardeşlik birlikte gülmek, birlikte ağlamak, yarım ekmeğini bölüşmek hatta en önemlisi sevgiyi paylaşmaktır. Kısaca çıkarsız saf duygularda, küçük bir dokunuşta, basit sevimli bir tebessümde ve ruhunuzda bıraktığınız bir izdedir kardeşlik.

Kardeşlik çoğu zaman dostluk olarak ifade edilse de, her zaman dostluktan bir adım öndedir. Çünkü dostluğun verdiği güvenin yanında kardeşlik sevgideki sıcaklığı da ifade eder. Sarar tüm benliğinizi.

Kardeşliğin anlamı aslında çok başkadır ve sözlükteki anlamı tam olarak karşılık bulmaz bu kelimede. Ağırdır yükü kardeşliğin, her omuzda taşınmaz ve her karaktere uymaz. Çünkü bedeli fazladır.

Kardeşlik, öyle birkaç sözle bitebilecek bir basit bir kelime de değildir. Kardeşlik, kalpteki her bir ritmin sonuna güvenmeyi işaret eder. Kardeşlik aslında canından bir parça demektir. Çoğu zaman paylaşmak ve fedakârlık kelimeleri ile çağrışım yapar. Ne zaman başımız sıkışsa ilk kardeşimiz gelir aklımıza. İnsan her duygusunu kardeşiyle paylaşır, mutsuz olunca da mutlu olunca da. Çünkü kardeş demek güven demektir.

Gün gelir, bazı arkadaşlıklar çay gibi bağımlılık yapar, özlersin görmeyince, bir eksiklik hissedersin konuşmayınca… Aynı anne babadan olmaya da gerek yok. Tüm mutluluklarınızı kıskanmadan benimseyen insandır kardeşiniz.  Bir insanın gerçek zenginliğidir ve beraber dua edip beraber âmin dediği arkadaşı ya da dostlarıdır… Bazen gözlerinizdeki farklı bakışlarından kalbinizi okuyan kişidir, kardeşiniz. Evinize geldiğinde acıktım bile demeden buzdolabınızdan bir şeyler alıp karnını doyuran insandır kardeşiniz.

Kardeşlik sadece dünya için midir? Tabi ki hayır. Hz. Ali r. anh buyuruyor ki; “Kendinize Allah yolunda kardeşler edininiz. Çünkü onlar dünya için de ahiret için de lazımdır.” Dinimiz kardeşliğe çok önem vermiştir. “Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup düzeltin ve Allah’tan korkup sakının umulur ki esirgenirsiniz" (Hucurat, 10)

Rasul-i Ekrem aleyhisselam “Sizler iman etmeden cennete giremezsiniz. Müslüman kardeşinizi de -kendiniz kadar- sevmedikçe iman etmiş sayılmazsınız.” buyurarak kardeşliğin ne kadar önemli bir husus olduğunun altını çizmiştir.

Kardeşlik… Öyle bir şeydir ki, ayrı geçen günlerin hüzünleri olmalıdır. Kardeşlik hayata biriktirilmiş bir kumbaradır. Unutmayın; “Nasılsın sorusuna, kötüyüm diyebildiğiniz insanları önemseyin. İşte onlar sizin gerçek kardeşlerinizdir.”

Sizleri ruhuyla seven insanları kırmayın…

Sevgiye, dostluğa ve kardeşliğe dair ne varsa…

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ağustos 2018

Sayı: 22

Genç Adam Arşiv