Mayıs 2013 Genç Adam A- A+
A- A+

Peygamber Efendimiz(sav)den Genç Adamlara Tavsiyeler & El Kuddüs (Celle Celalühü)

  • Peygamberimiz (sav) namaz için kalktığında dişlerini misvakla temizlerdi. Biz de bu günden itibaren cebimize küçük bir misvak yerleştirip namazdan hemen önce arkadaşlarımıza göstere göstere dişlerimizi misvaklayalım.
  • Peygamberimiz (sav) Pazartesi ve Perşembe günleri oruç tutardı. Biz de bu haftaki pazartesi ve perşembeyi sırf Efendimiz(sav)in sünneti diye oruçlu geçirelim.
  • Peygamberimiz (sav) beden temizliğini çoğunlukla Cuma günü yapardı. Bizde bu hafta beden temizliğini, tırnak temizliğini Cuma günü yapıp sünnete uygun bir de gusül abdesti alarak Cumayı daha güzel ihya edelim.
  • Peygamberimiz (sav) suyu besmele ile oturarak üç yudumda içerdi. Bugünden tezi yok siz de suyu aynı Efendimiz (sav) gibi içerek cümle âleme böyle havadan sudan nasıl sünnet sevabı alınırmış gösterin.
  • Peygamberimiz (sav) kendisine hizmet eden, işlerinde yardımcı olan insanlara “bir ihtiyacın var mı?” diye sorardı. Sizde evinize yardım için gelen insanlara onlar evinizden ayrılmadan önce bir ihtiyacınız var mı diye sorun. Hatta dostlarınızın ihtiyaçlarını gidermek için bunu beklemeyin. Direk söyleyin “Kardeş elimden gelen bir şey varsa her zaman hazırım’’deyin.

El-Kuddüs (Celle Celalühu)

Her türlü gaflet, acizlik ve ayıptan uzak olandır, Allah Teâlâ. Mutlak galip ve en mukaddes varlıktır. Her türlü yüceliğe layık olandır. Allah Teâlâ (c.c), temiz olan ve temiz olmak isteyenlerin sığınağıdır.

Sübhanallah ve Elhamdülillah deyişlerimiz senin Kuddüs İsm-i Şerifi’nden kaynaklanır ey Allah’ım. Sen arınmış ve pak olansın. Sana yönelenleri de Kuddüs İsmi-i Şerif’in ile tertemiz kılarsın Allah’ım!

Ey Kuddüs olan Allah’ım! 

Ne olur temizle; kalbimizi, gönlümüzü, düşümüzü, işimizi ve yönümüzü. Bütün hallerimizi sana ve senin yoluna aykırı her şeyden temizle Allah’ım! Bize katından temizlik lütfeyle. Bizler biliriz ki sen Sübhan’sın. Biz senin aciz kullarınız. Bütün güzellikler ancak seninledir.

Ey Kuddüs olan Allah’ım!

Bizi temizlerden eyle! Temiz olmamız için gereken cesareti bizlere ver. Bize temiz bir eş ve temiz bir iş nasib eyle. Bizi insanlığın temizliğinde rol oynayan Ribbiyyûn erlerden kıl. Merhamet et bize, Ey Kuddüs olan Allah’ım! İşlerimizi kemaliyle tamamlamayı katından bir lütuf olarak bize ver.  Ya Kuddüs! Ya Sübhan! Ya Allah!

Âmin! Âmin! Âmin!

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2013

Sayı: 1

Genç Adam Arşiv