Kasım 2015 Enes BELADA A- A+
A- A+

Petrol Hayratları

Satranç tahtasına dönmüş siyasi haritaya bak bakalım. Biz daha göz gezdirmemişken başkaları mahallemizde elini kolunu sallaya sallaya gezmekte. Müslüman mahallesinde salyangoz satma levelini biz uyurken geçenler şimdilerde salyangoz borsasını ocağımızdaki incir ağacının tepesinden yürütüyorlar.

Peki neden başkaları buraya müdahale etmek istiyor? Bunun nedenini artık fazla söylemeye lüzum yok: batının kalbi kadar kara petrol! Yazıdaki kelime kadar farklı din, ırk, dil var bu coğrafyada. Eskiden de vardı şimdi de var. Ama eskiden olmayıp şimdi olan şey aslında bu coğrafyanın genlerine aykırı olan vicdansızların burada olması. Rus Ayısının, Sam Amca’nın ne işi var ki burada?

Burası on binlerce yıllık insanlığın mirası bir yer. Medeniyeti burası doğurmuş. Dolayısıyla medeniyete olan sevgisi ve merhameti de onu doğuran bir ana şefkati gibi fazla. Yüz yıldır o kadar kan ve acı var ki, talan edilen medeniyeti çok özledik. Kendi elimizle sahip çıkamadığımız bu topraklarda şimdi maalesef Osmanlı’nın yücelttiği İslam Medeniyetini değil, vahşi Viking caniliğini görmekteyiz.

Zamanında petrolleri Müslümanlar kullanmayı keşfetseydi neler olmazdı ki! Hiç öyle büyük para beylikleri, saray hazineleri falan hayal etmeyin. Petrolü biz bulsaydık inanın bana sosyalistleri dahî kıskandıracak bir sosyallikle petrol hayratları yapardık. İnsanlar petrolün parayla satılmasını, şaşkın gözlerle seyrederdi. Tabi bunlar artık zelil duruma düşmüş biz Müslümanların kaçırdığı fırsatlardır. Medeniyet merdivenimize bir basamak daha koyacağımıza dönüp aşağıyı seyre daldık. “Çok yükseldik” deyip kimse bize yetişemez sandık. ALDANDIK…

Ey Müslüman; işte yapabileceklerini yapmadığında başına gelenler bunlar! İnterneti açıp “middle east” yazdığında gelen sayfadaki 22 haberden 13’ü ABD, 5’i Avrupa menşeli medyaya aitse  bir şeyler ters gidiyor demektir. Korkutucu bir güçle gelen bilmem ne kadar devletin Müslümanlar üzerindeki oyununu gördüğünde düşün bakalım: Biz ne ara bu kadar zelil duruma düştük? Allah’ın azabını mı hak ediyoruz yoksa! “Şeriat geldi gelecek” muhabbetlerimizdeki kahkahalarımızı bu korku bölebiliyor mu? Ey kardeşim; anla artık, Allah’tan başkasından korkanın ne burada ne mezarda yatacak yeri yok. Korkudan acze düşmüş pısırıklar lazım olmadığı gibi ümitlenmekten gözü dönmüş siyasetçilere de karnımız tok artık. Dininde samimi, korkuda ve ümitte dengede Müslümanlar lazım bize.

Şu bir gerçek ki Allah’ın yardımı öyle ya da böyle gelecek ve Müslümanlar yeniden izzete kavuşacak. Ama şunu da bil ki eğer sen Rus Ayısının pençesine gelecek, Sam Amca’nın kolasını içecek, İngiltere’nin papyonunu takacaksan hiç boşuna bekleme. Memleketi kurtarma derdini artık bırak da kendine bir çeki düzen ver. Yediğin hamburger etin kemiğin olmuş, hâlâ Allah’ın yardımından bahsediyorsun. Önce kendi nefsini yen, sonra düşmanını yen. Allah’ın yardımını senin elinle getirmesi için her gün dua et. Petrolü ele geçirip zengin olmayı değil, hayrattan akacağını hayal et ki batı(l)dan bir farkın olsun.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Kasım 2015

Sayı: 11

Genç Adam Arşiv