Mayıs 2015 Genç Adam A- A+
A- A+

Önder Özkan İlk 11'de

1-   Gençken ‘iyi ki yapmışım’ dediğiniz şeyler nelerdir?

İyi ki hasta, akraba, yaşlı, komşu ziyaretleri yapmışım. Onların duaları beni çok mutlu ediyor.

İyi ki akşamları haber bültenlerini takip etmişim ve gazete okumuşum. Babam seyrederken mecburen biz de seyrederdik. Şimdi anlıyorum ki o haberler günümüzde gelişen olayları yorumlarken renk katıyor.

İyi ki üniversite öğrenimi görmüşüm. Hem bilgi, kültür, sosyal kişilik açısından gelişme hem de ‘Baba dini’ diye tanımladığım, özünden uzak İslam yerine gerçek İslam’la tanışma lütfuna nail olabildim.

İyi ki yaşadığım hayat tarzını sorgulayıp, kaynağına ulaşma gayreti göstermişim. Şimdi neye, neden, nasıl inandığımı daha rahat uygulayarak başkalarına aktarabiliyor, nasihat edebiliyorum. Bu vesileyle beni

Kur’ani hayata davet eden, önyargılarıma sabreden, pes etmeyen güzel dostlarıma her fırsatta dua ediyorum. Bir insanı kazanmanın ne denli zor olduğunu öğrencilerimle geçirdiğim mesailerde daha iyi anlıyorum.

İyi ki üniversiteyi ailemden uzakta okumuşum. Değilse başka hayatları tanıma fırsatı bulamayıp özümü keşfedemeyecektim.

2-   Kendi gençlik döneminizle şimdiki gençlik arasında ne gibi farklar görüyorsunuz?

Lise yıllarımdaki Türkiye; ihtilaller geçirmiş, yorgun, prangalı bir ülke. Üzerinde yaşayanlar ev sahibi değil de istenmeyen, sığınmacı yaftasıyla muamele gören özgürlüğü kısıtlanmış bir toplumdu. Şimdiki gençlik ise Cumhurbaşkanı’na hakaret edecek kadar özgür. Fakat ‘Neye, kime, neden nefret besliyor?’ sebebini bildiği sanmıyorum. Güdülen, okumayan, sorgulamayan bir kitle.

İyilik nitelik bakımından yavaş ama sağlam; kötülük ise nicelik bakımından hızlı fakat bomboş, anlamsız ve amaçsız ilerler. Kendini bilmeyen, geçmişini tanımayan, gerçek dışı bir tarihle kandırılan bir grup gençlik; medya ve sanal âlemin etkisiyle sınırsız özgürlük ve maddi zenginliği, mutluluğun yegâne şartı olarak görüyor. Bu yaklaşım onları boşluğa mahkûm ediyor. Sonu da hüsran…

Yüreğimize su serpen; az olsa da, ömrünün en dinamik çağında sabırla, zamanın gayri ahlaki- gayri imani çekicilerine meydan okurcasına kişiliğini ilmek ilmek dokuyan gençler. Güzel ahlakla ve ilimle donanmış bu gençler kalabalıklara örnek olacak, topluma yön vereceklerdir. Rabbim sayılarını artırsın.

3-   Şu an gündeminizdeki konu başlıkları nelerdir?

Boşanmaların arttığı, suç şekillerinin vahşileştiği, silah sanayinin hızla geliştirildiği ve 400 milyon yetimin var olduğu bir dünyada Kur’anî çalışmalarda rol almak.

Kalbinde dava şuuru olanların vahdet bilinciyle, taassup göstermeden kardeşleriyle bir araya gelmesine katkı sağlamak.

4-   Heyecan’ı tanımlar mısınız?

Her sabah Allah aşkıyla, yapacağım işlerde ihtiyaç duyduğum enerjidir.

5-   Telaffuz etmekten hoşlandığınız kelimeler nelerdir?

Es-Selamu Aleykum, Seni Allah için seviyorum,  Allah’a emanet ol, İnşallah, Bilgi güçtür, İki günü eşit olan ziyandadır.

6-   Otokontrolünüzü nasıl sağlıyorsunuz?

Kur’an’da tavsiye edilen sabır, sevgi ve tefekkür ile.

7-   Dikkatinizi çeken Osmanlı padişahı kimdir, niçin?

Sadece birinden bahsedersem diğerlerine haksızlık olacak :)

Osman Gazi… Diğer beylikler birbirleriyle çekişirken o, Bizans’a karşı cihadı tercih etti. Kur’an ahlakından sapmadan koskoca bir imparatorluğun temelini attı.

Fatih Sultan Mehmet Han… Genç yaşta nelerin başarılabileceğini göstermek açısından çok önemli buluyorum. Herkesin içinde keşfedilmeyi bekleyen bir lütfu var. Onu insanlığın hayrı için bulmak ve kullanmak gerek.

Yavuz Sultan Selim… Vahdeti anlayan; cesaret ve kararlılığın sembolü.

II. Abdülhamid Han… 33 yıllık padişahlık döneminde Beylerbeyi Sarayı’na hapsedilecek kadar batının nefretine sebep olduysa çok iyi işler yapmış demektir. İlk istihbarat teşkilatını kurması, şimdilerde inşa edilen ulaşım yollarını tasarlamış olması diğer etkileyici yönleridir.

8-   Yakın tarihimizin bilinmesi gereken olayları sizce hangileridir?

Geçmişini bilmeyen bir neslin geleceğinden ümitvar olamam. Yakın tarihimiz sağlam kaynaklardan mutlaka öğrenilmelidir. Özel eğitim programlarımızda yer almalıdır. Çanakkale’deki şehitlerimize layık torunlar olmalıyız. İngiliz General Hamilton’ın torunları boş durmuyor, hiç durmadılar ki. Gençliğimizin yüreğindeki imana gözlerini dikmiş, fırsat kolluyorlar. Bu yüzden yakın tarihi hiyerarşik biçimde, dikkatle öğrenmekte fayda vardır. Bununla beraber şu konulara da eğilmek gerekiyor:

•   Osmanlı Devleti’nin yıkılma sürecindeki siyasi akımlar, isyanlar ve ihanetler
•   Çanakkale’deki şanlı savaşımız ve zaferimiz
•   Cumhuriyet’in kuruluşundan günümüze yaşanan ihtilaller
•   28 Şubat

9-   Genç Adamlar’ın okumasını düşündüğünüz kitaplar nelerdir?

Hasan Basri Çantay/ Meal, Ömer Nasuhi Bilmen/ Büyük İslam İlmihali, Muhammed Hamidullah/ İslam Peygamberi, Zeki Soyak/ Fazilet Toplumu, İbn-i Teymiyye/ Furkan, Yusuf Karadavi/ Öncelikli Meseleler Fıkhı, Rasim Özdenören/ Gül Yetiştiren Adam, Nuri Pakdil/ Mektuplar I-II-III, Cemil Tokpınar/ Sabah Namazına Nasıl Kalkılır, Seyyid Kutub/ Yoldaki İşaretler, Ahmet Pakalın/ Mushaflar ve Bombalar-Şehit Hama-Hamalı, Zeki Soyak/ Ölçüler ve Dengeler, Rasim Özdenören/ Yaşadığımız Günler.

10-   Genç Adamlar’ın bilmesi gereken kavramlar sizce hangileridir?

İman, İbadet, İlim, Vahdet, Allah İçin Sevmek, İrşad, Takva, Sabır, Samimiyet, Teslimiyet.

11-   Genç Adamlar’a değer katacağını düşündüğünüz üç cümle sizce hangileridir?

Emrolunduğun gibi dosdoğru ol.

Cahillerle vakit harcama, ariflerle hemhâl ol.

Geriye ancak ibret için bak.Ye’se kapılma, gözünü ufka yönelt. Koş, koş, koş… Hayat kısa, ahirete hazırlık gerek!

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2015

Sayı: 9

Genç Adam Arşiv