Ağustos 2015 Enes BELADA A- A+
A- A+

Önce İktifa’da Sonra İntifada Yarış!

Güzel kardeşim! ‘Aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz’ diye bir söz vardır. İnsan ister de ister. Hele bir de bizim gibi mektep, medresenin sokağından geçmişse daha çok ister. Çünkü insan bir kere ideallerine ait statü kazanmaya görsün…  Artık o ideali gerçekleştirene kadar hiçbir şeyle iktifa etmez. Bizim Mefkûremiz İslâm’dır. İslami bir yaşantının modern toplumda da mümkün olduğunu yaşayarak göstermektir.

İktifa çok mühim bir ölçüdür. Zira hem azlıkta hem çoklukta “bana bu kadar kâfi” diyebilmek. Ne dilenerek insan şerefine yakışmayacak bir hâle razı olup çalışmaktan yüz çevireceğiz ne de tamahkârlık edip para kazandıkça daha çok isteyeceğiz. Rabbimiz buyuruyor ki: “…onlar ki kendilerine verdiğimiz rızıktan infak ederler…” Bakara, 3. Ama öte yandan da buyuruyor ki “Eli sıkı olma, büsbütün eli açık da olma. Sonra kınanır ve (kaybettiklerinin) hasretini çeker durursun.” İsra, 29. Yani her iki halde de durmasını/ yetinmesini bileceğiz.

Elimizde olanla en iyi çalışmayı yapmaya gayret edeceğiz. Allah yolunda çalışıyorsak parayı pulu dert etmeyeceğiz. “Bütün mülk Allah’ındır ve biz de Allah için çalışıyoruz.” prensibimizdir. Elbette ki Allah çalışanını aç bırakmayacaktır. Bi anlasak…

Biz öyle insanlar olduk ki evlerimizin ışıkları yansın diye Afrika’nın karanlığa boğulmasına göz yumuyoruz. Hâlbuki elimizdekiyle iktifa etsek ne biz açlıktan ölürüz ne de Afrika aç kalır.

Para hırsı, vehn  bizi öyle sarmış ki, farkında değiliz. Daha çok kazanmak için bataklıklar krallığı batı ile yarışa girip duruyoruz . Ama bilerek ama mecbur…  Sonra da çıkıp diyoruz ki “yaşasın küresel intifada!” Biz daha elimizdekiyle iktifa etmeyi becerememişken kaldı ki intifada ilan edeceğiz (!)

Size durumumuzu özetleyeyim: Önce Filistinli kardeşimize cami çıkışında 1 lira yardım ediyoruz.  Sonra da bu bonkörlüğü kutlamak için en yakın avmden 50 liralık israile hizmet edenlerin ürünlerini satın alarak eve dönüyoruz. Hadi şu doğruyu şimdi söyleyelim; o 1 lirayı cebimizdeki şıngırtıdan kurtulmak için vermiştik!

Evet, Genç Adam; “israili boykotla mı yıkacağız” diye seri numarası alınmış klişe lafları bırak ve şu kola şişesini kırıp evinin ayranıyla iktifa et!

Hâsılı demek istediğim şu ki; amelî, ahlakî, maddi her alanda yetinmeyi ve idare etmeyi bilmeliyiz. Böyle yaşayabildiğimizde ilan edeceğimiz intifada gerçekten anlamını bulacaktır.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ağustos 2015

Sayı: 10

Genç Adam Arşiv