Mayıs 2016 Enes BELADA A- A+
A- A+

Next’e Basan Sahabe

Dönerek şunları söyleyip: “Her kim Muhammed’e inanıyorsa bilsin ki o öldü! Her kim de Allah’a inanıyorsa bilsin ki Allah Hayy’dır, Kayyum’dur!1 ‘Eğer Muhammed ölür ya da öldürülürse topuklarınız üzere geri mi döneceksiniz?’2” ayetini de okuduktan sonra yatışan kalabalık olaysız dağıldı. Bir kişi ise dizleri üzerine çökmüş “Bu ayet Peygambere inerken orada bulunduğum halde sanki daha önce hiç duymamış gibiydim.” diye içinden geçiriyor ve hatta vakti geldiğinde -1400 sene sonra- anılacak bu sözleri söylüyordu. Bu kişi Hz. Ömer’di. Sanki Hz. Ebubekir’in verdiği CD’de ‘next’e yeni basmış, ayeti klasörüne yeni indirmişti.

Onlar bir ayet öğrendiklerinde o ayetle hayatlarına yön vermeden yeni ayetler öğrenmiyorlardı. Belki vebalinden korkuyorlar belki de yaşamadıkları ayeti hard disklerinde taşımaktan utanıyorlardı. Kim bilir…
Sahi hiç ayet indi mi size? Bendeki flaş belleğin çoğu ayetlerle doluydu bir zamanlar. Sanal âleme Kur’an öğretmeye çalışırken hayatımı virüslere kaptırmıştım. Çok dinliyor az yaşıyordum. Ama bir seher vakti ‘geçmişi temizle’ye bastım. Her pencerede ‘next’ demeye başladım, Ebubekir gibi dirayetli olmak için. Karşılaştığım ayetlere ‘next’ dedikçe zihnimdeki ‘diri-ayet’ klasörüne iniyorlar şimdi. Ayetleri yaşadıkça görüyorum ki hayatımdaki kasılmalar azalıyor ve daha dirayetli hissediyorum kendimi batı’nın virüslerine karşı.

Sahi hiç ayet indi mi size? Banka sıralarında faiz ayetleri okuyarak vakit geçiriyoruz sonuçta.

Sahi hiç ayet indi mi size? Hicap ayetlerini dinleyip sağı solu dikizliyoruzdur belki de.

Sahi hiç ayet indi mi size? Lüks evler alırken yuvalarımızı yıkıyoruz ya hani, odaların renkleri yüzünden.

Kabul edin hepimiz çok dinliyor az yaşıyoruz, Allah’ın ayetlerini. Ayetleri diriltemiyoruz. Bu yüzden dirayetli olamıyor, hep zayıf hissediyoruz. “Eğer sizden sabreden yirmi kişi olursa iki yüz kişinin üstesinden gelir.”3 ayetini diri tuttuk da amerika’ya karşı Allah bizi yüz üstü mü bıraktı hâşâ! Öyleyse neden korkuyoruz? Gün “Üzülmeyin, eğer inanıyorsanız üstün gelecek sizlersiniz!”4 ayetine ‘next’ deme günüdür. Diri-ayet klasörünü tamamlamak günüdür.

İşlemi tamamlayıp formatlanma günüdür!

Oğullarımızı ve kızlarımızı ayetlerle diriltip çağın virüslerine karşı dirayet kazandırmak günüdür.

Dipnotlar


1 Holdinglere atananlara ‘kayyım’ deniyor, karıştırmayalım.
2Âl-i İmran, 144
3Enfâl, 65
4Âl-i İmran, 139

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2016

Sayı: 13

Genç Adam Arşiv