Kasım 2017 Genç Adam A- A+
A- A+

Murat Ünal İlk 11'de

1960 Avanos doğumluyum. İlk ve ortaokulu Avanos’ta, sanat okulunu Nevşehir’de okudum. Kamuda değişik illerde, en sonda da Nevşehir’de çalışarak emekli oldum. Hobi olarak başladığım güzel sanatlar alanında seramik-rölyef dalında karar kıldım. Şuan atölye boyutunda “çamura bulanmış” vaziyette çalışıyorum. Avanos Enderun Kültür Derneği ve kısmen de olsa İlkadım dergisi çalışma alanımın diğer kısmını teşkil ediyor.

1. Şimdiye kadar ‘iyi ki yapmışım’ dediğiniz şeyler nelerdir?

İyi ki yapmışım dediklerimin başında (imkân nispetinde) her ortamda Allah’tan korkan vasıflı insanlarla beraber olmam, olmaya gayret etmemdir. Rabbimin lütfu ile de pek çok iyi ve güzel insan tanıdım. Tabi rahmetli Zeki Soyak hocam ve Enderun Eğitim Vakfı camiası başta.

2. Kendi gençlik döneminizle şimdiki gençlik arasında ne gibi farklar görüyorsunuz?

Görevim gereği batıda, doğuda ve iç Anadolu’da bulundum. Değişik coğrafyalarda, hem de en sancılı yıllarda genç olduk. O yıllardaki gençlik -hak olanı da batıl olanı da- davasının samimi takipçisi ve yaşayanı idi. Şimdiki gençlerde bir uyuşukluk, neme lazımcılık ve boş vermişlik görüyorum. O dönemlerde az bilgi ile çok amel vardı ama şimdi çok, pek çok bilgi fakat az amel var.

3. Şu an gündeminizdeki konu başlıkları nelerdir?

Baş gündemimiz tabii İslam coğrafyası, mazlumlar, mustazaflar. Bunun yanında nemelazımcı olan büyük bir Müslüman toplumu. Burada mikrodan makroya her kesimi kastediyorum.

4. Heyecan’ı tanımlar mısınız?

Güzel şeyler yapmak, faydalı işlerde zincirin bir halkası olduğunu hissetmek. Allah için sevip, Allah için sevildiğini bilmek.

5. Telaffuz etmekten hoşlandığınız kelimeler nelerdir?

İnşallah, maşallah, beyim, beyzadem, muhterem kelimelerini çok kullanıyorum.

6. Otokontrolünüzü nasıl sağlıyorsunuz?

Allah’ın gözetiminde olduğunu hissetmek en önemli otokontrol vesilesi. Birde ölümü sık hatırlamak. Boş kalmamaya gayret etmek, hayırlı işler ile meşgul olmak. Kur’an dinlemek vahiy ile köprü kurmak için büyük bir vasıta.

7. En çok dikkatinizi çeken sahabe hangisidir, niçin?

Hz. Ömer. Batılın en dibindeki bir insanın vahiyle donanınca nasıl hakkın zirvesine tırmanabildiğinin en müşahhas örneği. Müthiş bir değişim ve müthiş bir donanım.

8. Hafızanızdaki ayet ve hadislerden birer tane paylaşır mısınız?

“Her nefis ölümü tadacaktır; sonra ancak bize döndürüleceksiniz.” Ankebut, 57

“Allah’a ve ahiret gününe iman eden ya hayır konuşsun ya da sussun.” Hadis-i Şerif

9. Genç Adamlar’ın okumasını düşündüğünüz kitaplar nelerdir?

Günümüz, bilgi kirliliğinin hat safhaya ulaştığı bir dönem. Herkes her türlü bilgiye, hatta en çetrefilli fıkhi konulara anında ulaşabiliyor. Faydasız ve yer yer zararlı bir durum. Benim gençlere tavsiyem çok bilmek için okumasınlar, kalın ciltler arasında boğulmadan alfabenin a’sından başlasınlar: İslam tarihini, İhsan Süreyya Sırma hocanın Mekke Dönemi ve İşkence, Medine Dönemi ve Cihad gibi. Mutlaka bir ilmihal okusunlar ve bir mealden Kur’an’la tanışsınlar. Amel etmek için okunmalı ve bol bol tefekkür etmeli. Derin sosyolojik analizler ve tartışma ortamları ancak enaniyetlerini artırmaya yarar.

10. Genç Adamlar’ın bilmesi gereken kavramlar sizce hangileridir?

Öncelikle hayatımızda en çok geçen kelime ve kavramlardan başlamak gerekir diye düşünüyorum. Mesela hamd etmek, şükretmek, rab, rahman, rahim, küfür, şirk, haram, helal kavramları. Taşların yerine oturması için en basit zannettiklerimizden başlamalı.

11. Mücadele ruhunuzu diri tutmak adına yaptığınız şeylerden bahseder misiniz?

Hayata ve insanlara olumlu bakmaya, olayları olumlu tarafından değerlendirmeye gayret ediyorum. Hayırlı işlere imkân nispetinde katılmaya, iyi insanlarla birlikte bulunmaya çalışıyorum. Düzenli okumak (şu aralar biraz aksasa da) yapmaya çalıştığım güzel işlerden. Dernek, vakıf ve dergi çalışmaları da kendimi dinç hissettiren faaliyetlerden.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Kasım 2017

Sayı: 19

Genç Adam Arşiv