Kötülük İyiliği Yaymakla Engellenebilir
Ağustos 2016 Cihat AYDIN A- A+
A- A+

Kötülük İyiliği Yaymakla Engellenebilir

“İyiler düşmansız olmaz.” İmam Ali

İyiler; saftır, masumdur, berraktır, kötüye ait hiçbir şeyi bilmezler, faydalıdır, güven verir, paylaşımcıdır. Kötüler ise; karanlıktır, kirlidir, fitne ve fesat kokarlar. İyiler kötüyü bembeyaz bir örtünün üstündeki leke olarak görürler, kötüler içinse iyilik bir benek gibidir. Kötülerin üzerinde fazla durmaya değmez. Onların hayat felsefeleri bellidir: İyilere ve iyiye düşman olmak.

İyilerin ise imtihanı ağırdır, hem de çok. İyiliğin sıfatları çoktur. Onlar kendilerine düşman olan kötülere dahi yardım eli uzatmaktan çekinmezler. Işıklarını durmadan paylaşırlar; zira bilirler ki, ışıklarını paylaştıkça ışıkları çoğalır.

İyiler her zaman bedel öderler, en ufak bir şey için bile. Onlar asla hiç çaba harcamadan, ter dökmeden, emek sarf etmeden bir şeylerin sahibi olma peşinde değildirler. İyiler kötülükten şikâyet etmezler, iyiliği yayarlar; çünkü kötülük, iyiliği yaymakla engellenebilir. Bunun bilincindedir onlar.

İyiler iyiliği konuşmazlar, yazmazlar, okumazlar; sadece iyilik yaparlar. Çünkü iyilik konuşulan, yazılan, okunan bir şey değildir; iyiliği yapabilmektir asıl olan. İyiler yaptıkları iyilikten mükâfat beklemezler; çünkü onlar tefeci değildirler. Zira “Yaptığı iyiliğin karşılığını bekleyen, tefecidir.” der Cemil Meriç.

İyilerin erdemlerinden, değerlerinden, duruşlarından taviz vermeme gibi bir dertleri vardır. Onlar oldukları gibi görünen ya da göründükleri gibi olan gönül fatihleridir.

İyilerin eleştirisi bile iyilik içindir. Onlar kötüler gibi iyiliği kötülükle eleştirmez. İyiler fedakârlardır. Başkalarının aydınlığa kavuşması için onlar erirler, tıpkı bir mum gibi. İyiler edeplidirler, birer edep abidesidirler.

İyiler bir yakut gibi değerlidirler, gözleri kamaştıran parlaklıkları bundandır.

İyiler haksızlığa karşı susmayan, adaleti her fert için isteyen ve bu uğurda yıkılmayan yiğit bir savaşçı gibidirler. İyiler insanlık onurunun temsilcileridir.

Aman Allah’ım! Ya iyiler olmasaydı? Ya bizler bu dünyada onlarsız kalsaydık? İyi olanlara, iyiliği yaşatanlara ve iyiliği yaşayanlara yüzlerce, binlerce ve milyonlarca kez selam olsun! Sizler olmasaydınız, bizler rezil hesapların yapıldığı, petrol için kundaktaki bebekleri öldürmekten çekinmeyenlerin olduğu, ikiyüzlü de laf mı, yirmi yüzlü insanların yaşadığı bu kirli dünyada nasıl yaşayacaktık? Sizleri seviyoruz, iyi ki varsınız.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ağustos 2016

Sayı: 14

Genç Adam Arşiv