Ağustos 2020 Ömer Faruk ÖZCAN A- A+
A- A+

Kıymetli Genç

Rabbimiz bizlere kıymetini bilmemiz gereken o kadar çok nimet lütfetmiştir ki saymakla bitiremeyiz. Herkes bulunduğu konum ve koşula göre bir nimet sıralaması yapabilir. Verilen nimetlere göre sağlık, zenginlik, boş vakit, yiyecek, içecek, temiz hava gibi rızıklar ön plana çıkabilir. Bir de hiç unutmamamız gereken bir güzelliğimiz vardır ki, üzerinde tefekkür edip, değerlendirmeye çokça ihtiyacımız olduğu bir hakikattir gençlik.

Yaşadığımız dünyada sorunların büyük bir kısmı gençliği boş geçirmekten kaynaklanıyor. “Vur patlasın çal oynasın” ya da gençlikte yapılan büyük günahlar dahi “olur” bu tür şeyler diye geçiştirilirken aslında en verimli dönemlerimizin çöpe atıldığını farkında mıyız?

Sanıldığı gibi gençlik gezme eğlenme ve günahlarla dolu bir yaşam değildir. Buradaki eleştirilerimizin büyük bir kısmı henüz hayat tecrübesi bulunmayan yavrularımıza negatif örnek olan büyükleredir. Çünkü gençlik dünden aldığımız ilimle, elimizde bulunan enerji ve gücü Allah yolunda kullanmaktır.

Genç kimdir?

Dünyada geçirdiği gün sayısı on beş bini geçmemiş ya da biyolojik yapısı itibarıyla gücünü/ kuvvetini insanın diğer evrelerinden daha iyi kullanabilen fiziksel yapısı itibarıyla enerji ve hareketi çok daha kuvvetli olduğu dönem mi insanın gençlik vakti? Gençlik, çok iyi giyinen, özellikle vücut bakımının hele hele dışa yansıyan kısmının çok karizmatik gözüktüğü dönem mi sadece?

Gençlik deyince, dünyanın bulunduğu konumdan memnun olmadan değiştirme gücü ve kuvveti kendisinde hissederek harekete geçen insan aklıma geliyor. Genç deyince, haksızlığa karşı ayağa kalkıp “erdemliler hareketi” diye adlandırılan oluşumun içerisinde yer alıp zalime hesap soranlar hatırıma geliyor. Kabile yönetiminin dönemsel oligarşik yapısına aldırmadan, ilahi emre uyarak insanları hidayete davet ederken, korkmadan, kınanma endişesi taşımadan, Rabbinin rızası için gece gündüz çalışan hayat rehberi sav aklıma geliyor.

Genç deyince yaşı iki haneli rakamlara henüz ulaşmış birinin Rasulullah’ın yanında nasıl teşkilat adamı olunur, bir insan ilimle nasıl donanır ve insanlara nasıl hizmet edebilir (Hz Ali r anh) soruların cevabını okuyorum. Yine genç deyince vücudunun çelimsizliğine aldırmadan zalimlere Rahman suresini okuma cesaretini gösteren “yiğit adam” (Abdullah b Mes’ud r anh) zihnimde canlanıyor. Yarım ayda zekasını kullanarak dil öğrenen ve iletişimin hızını davet için kullanın “delikanlı adam” (Zeyd b Sabit r anh) zihnimde beliriyor genç deyince.

 İstanbul’u İslam memleketi yapma gayretine kendini adamış Mehmet ve Mehmetler aklıma geliyor genç deyince. Sadece tarihin derin ve özel sayfalarında değil genç örnek ve önderlerimiz. Kızlarımızın temsilcisi olarak Esma Biltaci, er adamlarımız içinde Furkan Doğan isimleri ilk aklımıza gelenler. Tabi esaretine on yıllardır gözyaşı akıtılan Ayasofya’yı tekrar ibadete açan ve açılması için çaba sarf eden gençleri de unutmayalım.

 

Gençler Gençlikte Ne Yapmalı

Her şeyden önce yürekli olmalı yüreğini iman motoruyla harekete geçirmeli.

Öncelikle gençler yetişmeli, ilim ile donanmalı hakikate doğru yol almalı. Okumalarını daha çok kaynak eserlere yoğunlaştırıp, romantik ve fantastik okumaların havasına kapılmamalı. Bunun içinde âlimlerle, hikmet ehli ile ve aksiyonerlerle birlikte olmalı.

Gençler çalışmalı, durmadan, bıkmadan usanmadan… Mazlumun yardımına koşmalı, zalimden hesap sormalı, kınayanın kınamasından korkmadan hakkı hakikati haykırmalı. Gençlik çağın silahlarını çok iyi kullanmalı, dil bilmeli…

Hukuk bilmeli ve ulaştırılmalı adaleti dünyanın her bir tarafına. Teknolojinin içerisinde yok olmadan sistemi dini ve davası uğruna kullanmalı.

Dünyanın en önemli ve en köklü oluşumunda -ailede- günümüzdeki şekilden çok daha iyi baba, anne ve eş olmanın yollarını aramalı ve bulmalı. Asr-ı Saadet’teki gibi. Güneşi izlemeli, güneşe bakmalı ve “güneşi olması gerekir mahallesinin ve şehrinin”.

Sosyalliği sadece internet ortamında kullanmamalı, asıl hayatı takip edilmeli.

Abi ve abla olmalı genç dediğin. (Bu kavramları tekrar kazanmalıyız)

Kullandığı kavramlar yaşadığı kavramlar olmalı, eyvah dememek için.

Hâsılı, kıymeti kıyametimiz gelmeden en iyi bilinmesi gereken olgulardan olan gençliği dünyadan cennete taşımalıyız.

Selam ve dua ile…

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ağustos 2020

Sayı: 30

Genç Adam Arşiv