Mayıs 2022 Ömer Faruk ÖZCAN A- A+
A- A+

Kendimiz İçin İyilik Yapmaya Devam Edelim

Kıymetini bilmediğimiz o kadar çok nimet var ki, saymakla bitiremeyiz. Özellikle hayat bize sunulmuş en anlamlı hazinelerin belki de başında gelmektedir.

Yaşamı hakkıyla değerlendirebilmek için yol haritası ve kılavuz da bize verilen özel lütuflardandır. Tabi hayat içerisinde yolumuza taş koyanlar, hatta iyiliklerin önüne set çeken harici ve dâhili engellemeler de var.

Kazanmak İçin Ne Yapmalı, Nasıl Yapmalı?

Bir adım atmak, arkasından gelecek bin adımın habercisidir. Bin adım atabilmek için bir adıma ihtiyacımız var da diyebiliriz.

Geçtiğimiz ve inşallah hakkını vermeye çalıştığımız ay, on bir ayı sultan etmek için gelmişti ve gitti. Şimdi o mukaddes ayı sultan yapan özellikleri geride bırakmama ve hassasiyetle sarılma zamanı.

Kur’an-ı Kerimi okumaya, anlamaya ve yaşamaya devam. Hayatın en güzel çağında olan Genç Adam, enerjine enerji katacak ve seni daima hayır yolunda tutacak yegâne kaynak elimizde. Ramazan ayında hem okuduk, hem de dinledik. Günlük on ayet dahi olsa okumaya, anlamaya, çalışmaya devam etmeliyiz.

Bedeni ibadetler içerisinde belki de nefse en ağır geleni oruçtur. Bir ay boyunca orucu ve kendimizi tutmaya gayret ettik. Ramazan bitince nefsi terbiye eden bu özel ibadete veda etmeyelim. Başta şevvalde tutacağımız altı günlük oruç olmak üzere her ay en az üç gün tutarak kendimize değer katmaya devam edelim.

Akşam iftar sonrası çay ile bedenimiz rahatlarken, yatsı namazı ardında sadece bu aya has olarak eda etmeye gayret ettiğimiz yirmi rekatlık ‘rahatlama’ namazından diğer aylara da taşıma yapalım. Vücudun ihtiyaçları için hassasiyetle çalışırken ruhun ihtiyaçlarını göz ardı etmek akıllı adam işi değildir. Gün içerisinde duha, evvabin ve gecesinde teheccüt namazlarıyla huzur yürüyüşüne devam edelim.

Yardımlaşma ve paylaşmanın çeşitlilikleriyle şenlendiğimiz aydan diğer aylar da nasibini almalı. Maddi ve manevi olarak yardım kanallarından akan sevaplardan istifade etmeye devam edelim. Sağlığımızın zekâtı olarak verdiğimiz fitre miktarlarını her ay verebiliriz. İftar davetlerine yeni boyutlar getirerek süreklilik sağlayabiliriz. İnsanlığın maddi ve manevi olarak yükünü hafifletmeye devam edebiliriz.

Sabır ve şükür başta olmak üzere kazanım sağladığımız ahlaki kavramların üzerine koymaya on bir ay daha katkı sağlayabiliriz. Doğruluğa, dürüstlüğe ve güvenilir olmaya sadece bizim değil tüm toplumun ihtiyacı var unutmayalım ve insanlığa umut olmaya devam edelim.

Tefekkür ayarlarımızı sürekli açık tutarak. Dünyanın geçici ahiretin kalıcı olduğu düşüncesi zihnimizden hiç çıkmamalı. Kazanacağımız ebedi hayat var ve bu bilinçle yaşamak gerekir.

Diri olabilmek için heyecanı hiç kaybetmemek lazım. Heyecanı tazelemek ise sürekli yeni güzelliklere yürümekle ve koşmakla olacaktır.

Salih ve sadıklarla yakınlık kurup, onlarla hakikat yolculuğunda daimi yürüyüşte olmak bu yolda çok önemlidir.

İstikrar her zaman kazandırır. Manevi hayatımız için de istikrar olmazsa olmazdır. Yoğunlaştırılmış birkaç gece yerine az da olsa devamlı olanın bize daha çok hayır getireceğini unutmayalım.

Sosyal olan Genç Adamların, sosyal hayatın dinamiklerini manevi hayatın dinamikleri ile uyumlu hale getirmesi yılını ve yıllarını kurtarmaya, hatta ahiret yurdundaki saadet için anahtar görevi göreceği kanaatindeyim

Zamanın çok hızlı aktığı ve bizim başımıza gelecekleri iyi hesap etmemiz gereken hayatta, akıllı ve yerli yerince hareket etmemiz lazım.

Zamanı değerli kılanlara selam olsun.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2022

Sayı: 37

Genç Adam Arşiv