İki Cihan Saadeti Arkadaşlar
Ağustos 2018 Genç Adam Editör A- A+
A- A+

İki Cihan Saadeti Arkadaşlar

Genç Adam dergimiz “arkadaşlık” bahsini konu edindiği 22. üçlüğü ile siz kıymetli okuyucularının huzurunda.

Genç Adam bir dert, bir gayret, bir araç. Genç Adam bir amaç değil. Dergimiz, genç adam olmak ve yetiştirmek amacında olan herkese el uzatan, omuz veren, mü’minin mü’min üzerindeki beş hakkından biri olan nasihat etme amelini yerine getiren bir “arkadaş”.

Genç Adam, ilkadimdergisi.net sitesinde ve İlkadım dergisinin mobil uygulamasında yayınlanan sanal ve soyut bir çalışmadan daha fazlası. Genç Adam’a karşı ihmal edilmemesi gereken bu bakış açısı sayesinde hiçbir şey elektronik kalmayacak ve kavramakta zorlansak da yeterince somutlaşacak.

Genç Adam dergisinde yayınlanan arkadaşlık adabı, kimler arkadaş olabilir, kimlerle arkadaş olunabilir, arkadaşlığın hakkını vermek, arkadaşımın dini gibi konuları okuduğunuzla kalmaz, gündeminize alıp hayatınıza taşıma gayretinde olursanız her şey daha anlaşır ve görünür olacak.

Menfaatlerini hayatlarının merkezine alanlar, arkadaşlığın hakkını veren samimi kimselerin var olduğuna şahitlik ettikçe hayretten hayrete düşseler ve inanmakta zorlansalar da bu güzelim manzara karşısında içten içe gıpta etmekten kendilerini alamayacaklar.

Bu arada arkadaşlığın, dostluğun, tanış olmayı ileri götürerek karşılıklı gözetilmesi gerekenleri yazılı olmayan bir hukuk noktasına taşıyanların birbirlerine karşı olan imrendirici tavırları birilerinin takdirini kazanmak veya parmakla gösterilmek için olmayacak. Şehid Hasan el Benna’nın dediği gibi her zamanda ve zeminde “Gayemiz Allah” olacak.

Gayemiz Allah olunca yaptığımız, yapmadığımız bir yandan yaklaşmak zorunda olup diğer yandan uzağında durmamız gereken arkadaşlık namına her ne varsa bizi gayemize götüren birer vesile olacak.

Vesile meselesini biraz daha açıp anlaşılır kılabilmek adına “ahiretlik” ifadesini kullanmak faydalı olacaktır kanaatindeyiz. Ahiretlik dediğimiz kimse tek kişidir. Kadınların da erkeklerin de kendi hayatlarında bu makama layık gördüğü hemcinsleri vardır.

Ahiretlik dediğimiz kişi genelde arkadaşlar arasından seçilen, uzun yıllardan beri tanınan, neredeyse bütün diyebileceğimiz kadar çok haline şahit olunan bir başka arkadaştır. Arkadaşlar arasındaki yeri bir başkadır. Gözümüzde de gönlümüzde de ayrı bir yeri vardır. O yüzden ahiretlik olmayı ve öylece çağırılmayı kabul ve hak etmiş, uhrevi kazançlarımızda da vesile ve ortak olması arzu edilmiştir.

Genç Adam dergimiz umuyoruz ki okuyucularına yani tanıştığı ve tanışmayı beklediği arkadaşlarına birer ahiret azığı olur. Arkadaşlarının ahiretlik kabul edebilecekleri arkadaşlarını belirlerken onlara yardımcı olur. İnanıyoruz ki arkadaşlarımız ahireti öncelerken dünyadan da nasibini ihmal etmez.

Arkadaşlarımıza da arkadaşlarımızın arkadaşlarına da iki cihan saadeti dileriz.

Allah’a emanet olunuz.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ağustos 2018

Sayı: 22

Genç Adam Arşiv