Ağustos 2013 Genç Adam A- A+
A- A+

Hadislerle Tavsiyeler

  • Peygamberimiz (sav) hiç bir şeye hayır demezdi. Kendisinden bir şey istendiği zaman yapmak isterse ‘evet’ derdi. İstemezse sükût ederdi. Siz de güzel ahlak sahibi bir genç olarak sizden bir şey isteyenlere hemen hayır demeyerek sükût etmeyi deneyin. Kendini iyi ifade edebilen fertler olduğumuz (ya da günümüz eğitiminin temel kaidelerinden) için muhatabımızın yüzüne hayır diyebilmeyi bir marifet zannediyoruz haberiniz ola.
  • Efendimiz (sav) sıcak yemeğe üflemezdi. Siz de yemek sıcak diye üfleyen arkadaşınıza bunu hatırlatın ve uygulayın. (Çözüm, yemeği sadece beş dakika önce bölmek ya da beş dakika beklemek.)
  • Peygamberimiz (sav) ümmetine hediyeleşmeyi tavsiye ederdi. Bugün aile veya arkadaşlarınızdan birkaçı için küçük hediyeler hazırlayın ve “sadece Efendimiz (sav)  tavsiye ettiği için” hediyeleşin.
  • Peygamberimiz (sav) arkadaşlarından birisini üç gün görmemişse arayıp hatırını sorardı. Uzun süredir görüşmediğiniz arkadaş ve akrabalarınızdan bir kaçının numarasını -hemen bugün- tuşlayarak, daha da güzeli eğer imkân varsa bizzat giderek önemli bir sünneti ihya edebilirsiniz.
  • Peygamberimiz (sav) yemeği tabağın ortasından değil kendi önünden yemeye başlardı. Siz de bu konuda çevrenize örnek olun. Israrla yemeğin çeşitli bölgelerinden besin değeri yüksek gıdalar arayan arkadaşlarınıza da bu sünneti hatırlatarak önlerinden yedikleri takdirde yemeklerin bereketleneceğini söyleyin.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ağustos 2013

Sayı: 2

Genç Adam Arşiv