Ağustos 2014 Genç Adam A- A+
A- A+

Gençler Hangi Bölümü İstiyor?

Alibaz Dursun
İslamî İlimler bölümünde okumak istiyorum. Çünkü İslamî mevzularla hemhal olurken hem Arapça öğrenmek hem de kıymetli hocalardan ders almak istiyorum. Aslında üniversitelerin insana çok çok az şey kattığını düşünüyorum. Fakat alternatif planlar yapabilmek için diploma gerekiyor.

Fatih Ölgün - Hangi Bölüm, Niçin?
Kâbe’ye ulaşmak için yola çıkan karıncanın heyecanını içinde yaşatmaya çalışan bir mü’min olarak Sosyal Hizmetler bölümünde okumak istiyorum. Mezun olduktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda aileler ve toplum için yapılan çalışmaların İslam’a uygun hale gelmesi için çaba göstereceğim. Hassasiyetlerimi ön plana çıkartarak bir Müslümanın ailesi nasıl olmalıysa toplumu buna en yakın olan şekle yönlendirmek için düzenlemeler yapacağım. Rızkımı da bu yolla kazanmayı istiyorum.

Halit Köybaşı
Elektrik mühendisliği bölümünde okumak istiyorum. Çünkü İslam’a ve aileme hizmet gibi bir gayem var. Bana bırakılan dünyayı değiştirerek benden sonrakilere daha iyi bir dünya bırakmak istiyorum. Müslümana yakışır bir şekilde mesleğimi icra etmek ve kişisel becerilerimi geliştirerek ruh dünyamı zenginleştirmek istiyorum. Bu meslekte mutlu olacağımı, çalışırken zevk alacağımı düşünüyorum.

Furkan Selçuk
Üniversitede tıp okumak istiyorum. Okuyup bitirmek değil çok çalışıp işimin en iyisi olmak isterim. Bunu da ancak Allah için çalışarak Kur’an ve sünnetle yaşayarak başarabileceğimi düşünüyorum. Hangi meslek dalı olursa olsun istediğim kadar para kazanayım, istediğim kadar statüm olsun eğer Allah yolunda çalışmazsam kazandıklarımın faydasını görmeyeceğim. Bundan eminim.

Muhammed Ölmez - Hangi Bölüm, Niçin?
Müslüman genç kapitalizmin istediği gibi hazıra konmamalı, üretmeli. Bu nedenle makine mühendisi olmak istiyorum. Üreteceği makinelerde Müslüman kardeşinin sağlığını düşünmeli. Öyle şeyler üretmeli ki Müslüman; sözde tüm teknolojinin sahibi olan Batı anlamalı, Müslüman’ın azmini ve kararlılığını…

Cihadımız, ne kadar eğip bükseler de Müslüman’ın sağlam bir bina gibi dimdik ayakta durduğunu göstermek içindir.

Rabia Karkın
Mimarlık bölümünde okumak istiyorum. Bilgisiz olup cahil kalmak beni korkutuyor. Ayrıca sevdiğim şeyle uğraşmak beni mutlu eder. İnsanlar bilgili birine saygı duydukları için onlara doğru şeyleri öğretmek ve doğru yola çağırmak kolaylaşır. Kısacası benim üniversiteye gitmemdeki amaç yaşam kalitemi arttırmak ve dinimi kolay bir şekilde anlayıp anlatmak.

Sena Çelik
Edebiyat öğretmenliği bölümü düşünüyorum. Çünkü okuma becerileri bakımından zayıf bir milletiz. Osmanlı armasında kitapların üzerine yerleştirilmiş bir terazi sembolünün olduğundan bile haberi olmayan gençleriz. Bu bölümü istiyorum çünkü öğrencilerime “kitapsız(!)” bir insanın ve okumayan bir Müslümanın olamayacağını göstermek istiyorum.

Zafer Kaçmaz
Ben küçüklüğümden bu yana hep modern fizik, matematik, astronomi gibi alanlara ilgi duyan biriydim. Bu yüzden; imanımı korumak ve onu çok çok daha kuvvetlendirmek, her bir zerredeki mucizeyi görüp secdelerime ihlâs katma, cansız varlıklardan nasıl canlı varlıkların oluştuğunu müşahede edip Allah’a olan inancımı O’nun da izni ile sarsılmaz hale getirmek, imanımı yakîn mertebesine çıkarmak... Böylece Allah’ın yarattığı evreni müşahede etmek amacına ulaşmış olacağım.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ağustos 2014

Sayı: 6

Genç Adam Arşiv