Emredilecek Maruf Yasaklanacak Münker
Ağustos 2016 Musab TİRYAKİ A- A+
A- A+

Emredilecek Maruf Yasaklanacak Münker

İnsani ve nefsanî isteklerin tamamen yok edilip bir çukura atılması imkânsızdır. Günahlardan, haramlardan, şeytandan tamamen kurtulamayız. Kötülük kıyamete kadar sürecektir. Kötülüğün yok olmayacağını bile bile, kötülüğü mağlup etmek uğruna savaşan Müslümanın yaptığı işin adıdır emr-i bil ma’ruf nehy-i anil münker.

Emredilecek olan maruf, aklın ve şeriatın kabul ettiği her şeydir. Yasaklanacak olan münker de yine aklın ve şeriatın çirkin gördüğü her şeydir. Bu, fitneyi daha çıkmadan önlemek maksadıyla İslam’ın aldığı en mühim tedbirlerden biridir.

Şeriatın en temel kurallarından birisi hataların yayılmamasıdır. Çok mühim olan bir konuya gereğince önem gösterilmelidir. Zira biz önem göstermezsek başımıza gelecekler önceden haber verilmiştir. Uyarmanın en temel kurallarından birisi Müslümanın izzetini zedelemenin haram olduğudur.

Birey uyarılırken rencide edilmemelidir. Hatalar üstü kapalı bir şekilde ifade edilmeli, samimi yaklaşım düstur haline getirilmelidir. Yanlışta ısrar edilirse daha uygun bir mekânda özel görüşülmelidir. Bu yapılırken Müslümanı toplumdan koparmamaya önem gösterilmelidir. İslam’ın önem verdiği, esas aldığı konulardan bir diğeri de cemaat anlayışıdır. Şeytan yalnız insana daha yakındır.

Kötülük düzeltilirken dil, el, kalp sıralamasına dikkat edilmelidir. Önce dal budak temizlenerek kötülüğün yayılmasını önlenmeli ve kötülük zayıflatılmalıdır. Sonrasında imha edilmelidir. Kötülüğün zihniyeti yok edilmeden kötülüğün aracı yok edilemez. Bu yapılırken de daha kötüsüne sebep olunmaz. Islah edelim derken düzelmez hale gelebilir. Oldukça yumuşak davranılmalı ve kırıcı olmamaya önem gösterilmelidir.

Dikkatli ve detaylı bir şekilde yaklaşılması gereken bu konu asla göz ardı edilmemelidir. Zira bunu yapmayan Yahudiler dâhil birçok toplumun azaba uğradığı bilinmektedir. Din hepimizin yükü, sadece âlimlere havale edilemez. Herkes bu konuda üzerine düşeni yapmalıdır.

Yalvar yakar olup dualarımızın kabul olmayacağı o güne kadar birbirimize iyiliği emredip birbirimizi kötülükten men etmeliyiz. İçerisinde iyilerin daha güçlü bulunduğu bir kavimde kötülükler işlenirken iyiler müdahale edip ıslahta bulunmazlarsa Allah umumi bir ceza gönderir.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ağustos 2016

Sayı: 14

Genç Adam Arşiv