Mayıs 2014 Genç Adam Editör A- A+
A- A+

Editörden

Genç Adam Dergisi zor bir sektör olan dergi yayıncılığında ikinci yılına girdi. Hayırlara vesile olsun. Bizimle tecrübelerini paylaşarak bizi cesaretlendiren ve gençlik eki olmaktan mutluluk duyduğumuz İlkadım Dergisi’ne huzurlarınızda teşekkürlerimizi iletiriz. ‘Ya bir yol aç, ya bir yol bul ya da yoldan çekil’ dünyasında İlkadım Dergisi bizim için yol açan hükmündedir ve iyi ki vardır. Biz ise bulduğu yolun hakkını vermeye çalışanlarız.
“Fetih Büyüktür 1453’lerden” diyerek ilk sayısını burçlara diken; ikinci sayısında “Bayram Müslüman’a Yakışır” cümlesiyle büyüklerinin ellerinden, küçüklerinin gözlerinden öpen; üçüncü sayısında ise Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in heyecan dolu Gençliğe Hitabesi’nden alıntıladığı “Dilinin, Dininin, Beyninin, İlminin, Irzının, Evinin, Kininin, Kalbinin Davacısı Bir Gençlik” kapağıyla dava manifestosunu imzalayan; dördüncü sayısında da “Şehadet, Cinsiyet Değil Niyet Meselesi” diyerek Şubat ayının meşhur gündemine ortak olan Genç Adam Dergisi şimdi bir elin parmaklarına eş değer sayıya ulaştı.
Beşinci sayımızda konu, dert ajandamızın notları arasından seçtiğimiz bir başlık olan “Kafamızdaki Soru İşareti: Tatil”. Müslümanlar olarak dünyanın mevcut manzarasının farkındayız. Hal ortadayken ‘Müslüman’ ve ‘Tatil’ kelimelerinin aynı cümle içinde kullanılması kafamızı karıştırıyor. Yardımımıza Nureddin Yıldız hocamız yetişiyor ve “Şeriatınla gittiğin her yer helaldir” diyerek mü’mince bir tatilin sınırlarını çizip bizi rahatlatıyor.
Nurettin Soyak hocamız tatilden maksadın ne olduğunu bir ölçüyü vurguladığı başlığı ile gündeme getiriyor: “Tatil Yok, İstirahat Var!”. “Kötü Ahlaktan Bir Parça: Tembellik” diyen filozof yazarımız Bilal İnal ise yazısında tembelliğin felsefesini yapıyor. Dikkatle okumanızı istediğimiz bir başka yazıda Sümeyye Çiftçi “Ne Mutlu İnsan’ım Diyene” başlığını kullanıyor ve göreceli mutluluk tariflerini çöpe atıp asıl mutluluğun ana temasını hatırlatıyor: “Allah’a iman ettim, tağutu inkâr ettim”.
Sinan Gün hocamız “Enderûn’da Tatil” ile yaz dönemini bereketlendirmek isteyen gençler için bir harita çiziyor ve koordinat bildiriyor. -18 bölümünde bu ay Alperen Öztaş var. Bir liseli olarak ‘AB, Yumuşak Güç, 571 hece ve 1453 harf’le “Kendini İstila Ettirmek”ten bahsediyor.
Geride bıraktığımız dört sayı ve 128 sayfada tam 22 farklı kişi Genç Adam Dergisi zemininde cihad/gayret etti. Genç Adam olmak ve yetiştirmek isteyen herkese açık olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Yapıcı eleştirileri veya çalışmalarıyla ‘derdimiz var ki dergimiz var’ diyenlerden olan Genç Adam ekibine katkıda bulunmak isteyenlere dua ile mukabele ediyoruz.
“Yazana zahmet vermeyen yazı, okuyana da zevk vermez”. S. Johnson

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2014

Sayı: 5

Genç Adam Arşiv