Şubat 2014 Genç Adam Editör A- A+
A- A+

Editörden

 “Yolunda İslam’ın kardeşler olalım” diye mücadele ederken hangi ezgileri, marşları dinlersiniz? Şarj ve deşarj olma yollarınız nelerdir? Otokontrolünüzü nasıl sağlarsınız? Vicdanını kürtajla aldıran müstekbir egemenlerin zahir saltanatıyla dönmeye devam eden dünyada her gün onlarca, yüzlerce şehid dava dağlarının bozkırlarında çiçek çiçek açarken dualarınızda gözyaşıyla hangi sevdaları sularsınız? Kahramanınız kim? Hangi şehidimizin hayatını anlatan bir kitabın sayfalarında yerinizde duramayıp da heyecanlandınız? Şehadeti en son ne zaman, kaç yaşındayken arzuladınız?

Şubat, şehadet ayı. İskilipli M. Atıf Hoca, Esad Erbilî, Hasan el Benna, Metin Yüksel ve Hacı Malik Şahbaz/Malcolm X, şehadeti Şubat’ta kucaklayanlardan. Bu yüzden Genç Adam Dergisi’nin Şubat sayısında konu; şehadet. Her sayfamız yukarıdaki sorulara verebilecek cevabı olan tüm nesillere ve çağlara bir çağrı. Şehadet üç hece: niyet, nöbet, bilet.

Şehadet alarmı ümmet coğrafyasının her yanında son ses çalıyor. Ertele’ye basmayıp da şehadete uyananlar kardeşlerini de uyandırıyor. Bütün vurguyu şehadete yaparken ilmi de ıskalamamak gerekiyor. Ümmeti kanlarıyla sulayan yiğitler olduğu gibi mürekkepleriyle diri tutanlar da var. Âlimin mürekkebi, şehidin kanından önde duruyor.

Yeni yılın ilk sayısında İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım’la dertleştik. Bülent Yıldırım bize; çocukken futbol oynadığı arkadaşlarının ondan niye sıkıldığını, ümmetle paralel düşünmeyen birilerinin İHH ile niye uğraştığını, Şamil Basayev ve Bahaddin Yıldız’ı, şehadete varis olan Genç Adamlar’ın neler yapması gerektiğini anlatıyor. Ümmet fikriyatına gönül verenlerin çatısı olan İHH bir nimet. Dualarımızda analım.

Mikail Usta bu ay, imanlarıyla anlam kazanmak ve kazandırmak isteyenlere dik duran bir gençten bahsediyor ve “Genç Adam! Bilesin ki şehadet; bir cesedin nefes alışverişini sonlandırması değildir!” diyor. Hatice Kübra İnal da, kız başına tağuta isyan ederek yaşayan şehide bir duruştan hisseler sunuyor. En samimi köşelerimizden biri olan İlk 11’de bu ay Mustafa Ablak var. O, bir yönetmen ve senarist olarak tebliğ vazifesini kamerasıyla birlikte omuzlayıp terleyen ama yorulmayanlardan.

Gündeme dair, Zeki Soyak Hocamızın Ölçüler Dengeler kitabından bir alıntımız var: “Biz Müslümanlar, şahıslara buğz etmeyiz. Şahıslardan sadır olan kötülüklere buğz ederiz. Biz bir kişiyi de imanından, salih amellerinden, ihlâsından, takvasından, güzel ahlakından dolayı severiz. Allah korusun o bu güzel hallerini terk eder, kötülüklere dönerse ona olan sevgimiz zail olur. İsterse öz kardeşimiz olsun.”

 “… (En güzel) akıbet takva sahiplerinindir.” Kasas, 83

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Şubat 2014

Sayı: 4

Genç Adam Arşiv