Mayıs 2013 Genç Adam Editör A- A+
A- A+

Editörden

Niye Genç Adam?

Üstad Necip Fazıl, uğrunda zindanlarda çürüdüğünü ifade ettiği gençler için, müthiş mesajlar ve heyecanlar yüklediği Gençliğe Hitabe’sinde sık sık ‘Genç Adam!’ diyordu. Ünlem işaretiyle biten bu hitabında, adam olabilme ve kalabilme niyetindeki ‘Genç Adam’lara sesleniyordu. Mezkûr mütefekkirimiz, bilgi kirliliğinin fikirlerimizi boğduğu ve ‘yaklaşıyor yaklaşmakta olan’ı bizlere unutturduğu tahrif edilmiş bir zamanda, aklımıza ve kalbimize sahip çıkabilmek adına hepimize gaz maskeleri kıymetinde cümleler, tecrübeler dağıtıyordu. ‘Din nasihattir’ niyetiyle yazdığı satırlarda birer Osman Gazi gibi gördüğü ‘Genç Adam’lara Şeyh Edebali gibi öğüt veriyordu.

Üstad’ın ‘dava’yı ‘Genç Adam’lara emanet ederek fani hayata veda edişinin 30. sene-i devriyesinde, yine bir Mayıs ayında bizlere fethi hatırlatarak bismillah diyecek olan mütevazı bir gençlik ekinin/dergisinin adı ne olabilirdi? İstişarelerimizde birçok teklif gündeme geldi. ‘Marjinal değil orijinal Genç Adamlar’dan oluşan yayın kurulumuz ‘ismimiz ne olsun’ sorusunda, yine Üstad’ın nefis ifadelerinde manasını bulan ‘Genç Adam’ şıkkını işaretledi. Hayırlı olsun.

Yoğun çalışmaları arasında bir parantez açarak Genç Adam’ı kabul eden ve röportaj sorularımıza samimi cevaplar veren Muhammed Emin Yıldırım hocamız ismimizi beğendiğini tırnak içinde ifade etti. Vaktini ayırdığı, dualarını eksik etmediği ve tebriklerini bizzat ilettiği için kendisine müteşekkiriz. 

Sizler ‘Genç Adam’la tanışırken bizler de sizlere hatırlattıklarımız ve sunduğumuz teklifler karşısında geri dönüşler, eleştiriler alabilmenin heyecanıyla e-postamızı kontrol ediyor olacağız. Bu geri dönüşler bizim için önemli, haberiniz olsun. Çünkü birlikte nefes alıyoruz. Ne biz bir şeyler yazdık diye hemen ‘Genç Adam’ olabiliriz, ne de siz sadece okumakla bu kıvama erişebilirsiniz. Birbirimize ihtiyacımız olduğunu kulağımıza ve satırlara her fırsatta fısıldayarak daha güzel günlerde buluşabilmek için dua etmeye devam. Dua bir ihtiyaçtır, sevgi eylemidir. Her eylem bizleri yeniden diriltir.

Sizlere yani ‘Genç Adam’ olabilme derdiyle hareket eden ve hareket ettikçe berekete ulaşacak olan genç hanımefendi ve beyefendilere selam ve tebessüm tadındaki bir e-posta kadar yakınız. Sizlerden gelecek olan teklif ve katkılarla yeni sayımızda yine heyecanla buluşabilmek arzusuyla…

Allah’a emanet olun.

gencadam@ilkadimdergisi.net

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2013

Sayı: 1

Genç Adam Arşiv