Editörden
Kasım 2016 Genç Adam Editör A- A+
A- A+

Editörden

Akılların En Hayırlısı Sahibine Faydalı Olandır

Kıymetli Genç Adam dergisi okuyucuları, bu sayımızda aklımızı başımıza almaya çalışıyoruz. Bizi canlılar içerisinde capcanlı kılacak olan şeyin aklımız olduğunu hatırlatıyoruz. Hatırlatıyoruz çünkü yüz seksen kez de olsa tekrar güzeldir, bunu biliyoruz.

Biliyoruz zahmet olacak ama hepimizin tek tek aklını kullanması gerekiyor. Kullanma kelimesine takılanlar için bu güzelim amele “istifade etmek” de diyebiliriz. Çünkü kullanmak kelimesinin detayına nüfuz ettiğimizde karşımıza kul edinmek, köle yapmak çıkıyor. Burada günlük hayatımızda ağzımızdan çıkanları kontrol etmemiz adına dikkat edilesi bir nüans var. Zaten kimse kendisinin bir başkası tarafından kullanıldığını ne düşünmek ne de kabul etmek ister. Bu yüzden insanlarla ve eşyayla olan münasebetlerimizde “istifade etme” tabirini kullanmayı teklif ediyor, bunu sıhhat ve niyet açısından daha isabetli buluyoruz. Sonuç olarak birbirimizi kul edinmiyoruz ama birbirimizi vesile edinerek birbirimizden “fayda”lanıyoruz. Çünkü insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.

Merhum Zeki Soyak hocamızın ifadesiyle “Müslüman akıllı adamdır, akılcı değil.” Akıllı adam ahireti düşünerek amel edendir. Aciz kimse ise nefsinin arzularına uyan ve sonra Allah’tan affetmesini bekleyip durandır.

Aklı bir teraziye benzetirsek burada ölçü ve dengeyi bozanlar arasında ilk sıralarda yalan gelecektir. Yalan, akıllı adamın uğrayacağı bir adres değildir. Çünkü orası çıkmaz sokaktır. Girişinde şeytan çıkmazı yazar. Bir çıkıştan bahsedilecekse bu dönüş’le mümkündür. Yani tevbe. Sokak çıkmaz olsa da bir dönüş/vazgeçme imkânı hep vardır. Tevbe kapısı açıktır.

Kapak yazarlarımızdan Bilal İnal’ın ifadesiyle akıl Allah için vardır. Akıl Allah vergisidir ve verene yaklaştırmak için kullanıldığında akıllılık yapmış oluruz. Yeryüzünde gezenlerin en kıymetsizi aklını kullanmayanlardır. Yunus suresi 100’de aklını kullanmayanlara “murdar” denir. Başka bir mealde aynı yerin tercümesinde “Allah aklını değerlendirmeyenlerin düşüncesinde pislik meydana getirir” cümlesi vardır.

Gelelim üst akıl şeytanlığına... Üst aklın kimliği ve amaçları hakkında yapılan rivayet ve yorumlarla ilgili yazıyı Hidayet Genç hazırladı. İçeride sizi bekliyor. M. İsmail Arık bizler için İsmet Özel’in bir cümlesi karşısında hissettiklerini yazdı. Cümle şu: “Gâvurun aklı olsaydı Müslüman olurdu.” Kapak olsun!

Bu arada dergimizi sadece okumakla kalmak istemeyenler bize yazılarını gönderebilir. Çünkü yazmak güzel bir vesiledir. Genç Adam duygu, düşünce ve dertlerinizin zemin bulup yeşermesinde verimli bir tarla, dert ortağı olabilir.

Şehadet ayında buluşabilmek heyecanıyla… Canınız cennete.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Kasım 2016

Sayı: 15

Genç Adam Arşiv