Kasım 2015 Genç Adam Editör A- A+
A- A+

Editörden

Orta Doğu’da Değişen Bir Şey Yok

Güven Adıgüzel, Sınavda Çıkmayacak Sorular başlıklı şiirinde “İçinde Orta Doğu geçmeyince şiir de olmuyor. Bir şeyler kahrolsun!” diyerek dünyanın merkezine dokunmadan geçemiyor. Aslına baktığımızda Batılıların Orta Doğu adını verdiği Müslüman coğrafyası olmasa dünya zaten üç kuruş olan değerinden çok şey kaybediyor. Çünkü aynı zamanda medeniyet kurucuları da olan Peygamberler bu coğrafyaya ait ve dünyaya buradan yön veriliyor.

Dünya derken de üzerinde yaşadığınız kara parçasını nasıl tanımladığınız çok önemli. Çünkü dünyayı cümle içinde kullanırken ortaya koyacağınız değer ve eleştiriler o tanıma göre şekil alıyor. Her Müslümanın ‘dünya’ görüşü “kâfire cennet, mü’mine zindan” ekseninde olsa gerek. Kesin konuşamıyoruz, çünkü Körfez ülkeleri olarak anılan gerçeklerimiz var ve rahatımıza hayli düşkünüz. Kesin olan, İslam ülkelerinin Müslümanlar için zindana çevrildiği.

Orta Doğu dosyası daha önceki sayılarda da aklımızdaydı ama biraz demlenmesi için notlarımız arasında bekletiyorduk. Sırası geldi dedik ve niyet ettik. Orta Doğu’da değişen bir şey yok biliyor musunuz? Arap Baharı ümitlendiğimiz gibi nizam’ı değil, kadroları değiştirdi. Sistem aynı. Yerseniz eğer Sisi namaz kılarmış ve kızı başörtülüymüş mesela. Zulüm hala bir miras. Mazlumluk da babadan oğula geçerek yaşıyor.

Mescid-i Aksa’da zaten var olan gergin bekleyiş de gittikçe tırmanıyor. Irak hala üç parça değil paramparça. Suriye de öyle. Yemen’de yaşananlardan haberiniz var mı? Mısırlı Yusuf el-Karadavi onlarca İslam ülkesi dururken niye Katar’da sığınıyor mesela, hiç merak ettiniz mi? Kral Abdullah’ın yerine Suud kralı olan Selman nasıl biri? Kasım Süleymani’yi tanıyanınız var mı? El Cezire kanalı nasıl bir bilmecedir, çözmeyi hiç denediniz mi? Malayaniye alışık kulaklarınız ‘Şii Hilali’ tabirini hiç işitti mi?

“Emperyalistlerin dünyanın çeşitli noktalarında çatışma alanları oluşturup ümmetin samimi ve mücahid gençlerini oralara çekip şeriat talep eden nüfus hakkında planlama yaptığı” iddiasına dair en ufak bir düşünce teriniz, bir tel saç dökmüşlüğünüz ya da beyazlatmışlığınız var mı?

Yok mu?

O zaman Zülfikar’ın sahibinin söylediği gibi bizi harekete geçirmeyen iman sırat köprüsünden de geçirmeyecektir.

Selam ve dua ile…

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Kasım 2015

Sayı: 11

Genç Adam Arşiv