Şubat 2015 Genç Adam Editör A- A+
A- A+

Editörden

Duy Rasulü!

Cinsiyet ayırmaksızın Genç Adam olmak ve(ya) yetiştirmek derdinde olan Genç Adamlar! Kasım sayımızda “Özgürlük Türkünüzü Kim Besteliyor?” dedikten sonra ezgilerimiz, marşlarımız gündemini kapağımıza taşıyıp dosya edindiğimiz Şubat sayımızla karşınızdayız. Her zamanki gibi heyecanlıyız. Ama heyecan yapmıyoruz.

Ezgilerimiz, marşlarımız dendiğinde ilk akla gelen isimler arasında “Duy Rasulü Kardeşim!” diyen Ömer Karaoğlu belki de ilk sırada. O, “Her taraftan değil ‘bir taraftan’ konuşmaya titizlenen yazılardan oluşuyor.” dediği “Sahne Geri(ci)sinden Bir Vaaz Bir Diyalog” adlı kitabında tarafsızlık diye bir şeyin mümkün olmadığını şöyle izah ve ispat ediyor; “En çok da tarafsız olmaktan ürkmeli insan. Araftakiler dahi ilelebet orada kalmaz çünkü. Nihayet bir tarafa taşınırlar.”

Genç Adam Dergisi olarak biz de Allah’ın izniyle iki yıla sığdırdığımız 8 sayının tamamında tarafı olmaktan hamd ettiğimiz kimselerin, gündemlerin sesini değil sözünü yükseltmeye çalışıyoruz. Sözünü yükseltiyoruz çünkü sesini yükseltenlerin nasıl alçaldığını iyi biliyoruz. Tarafımızı tarafınıza taşıyarak ödevimizi yerine getiriyor, “Ustada kalırsa bu öksüz yapı, onu sürdüremeyen çırak utansın.” cümlesini de ‘müsliminal’ bir mesaj gibi hatırlatmadan edemiyoruz.

***

Sanatı “Müslüman olmanın bir gerekliliği olarak çağın, tarihin, ‘ânın tanıklığını yapan” bir kavram olarak değerlendiren Grup Yürüyüş’ün solisti Mehmet Ali Aslan’la hasbihal ettik.

Muhammed Kartal’la “Kulaklarımız Değil Kalbimizdir İşgal Altında Olan” derken, -18 sayfamızda İmam Hatipli yüreklere mektup yolladık. Arka kapak şiirimizde Ümmügülsüm Şahin’le Ayasofya’dan Aksa’ya “Bir Selam Gönder”dik.

Muhammed Soner Başer’le ‘Davam’ın sayfalarını çevirdik. Nureddin Soyak hocamızla “Kimi Dinliyorsunuz?” diye sorduk. Dokunmatik Tarih’te ucundan azıcık Çarli şeysine dokunduk. Şubat üçlüğümüzü ise Hanzala ile attık.

***

“Uyku devri geldi, geçti kalksana, kalksana! Kâfir/ Çarli diken serdi yola atsana, atsana…” diye mırıldananlara selam olsun…

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Şubat 2015

Sayı: 8

Genç Adam Arşiv