Kasım 2014 Genç Adam Editör A- A+
A- A+

Editörden

“Allah’sız Müslümanlık”

Ağustos’ta yayınladığımız ‘Üniversite’ dosyasının ardından şimdi sıra Üniversite deyince ilk akla gelen kavramlardan biri olan ‘Özgürlük’te.

Kasım sayımızdaki üçlükte ‘Özgürlük’ anlayışımızı kontrol ve tedavi ediyoruz inşaallah. Önce kontrol ediyoruz çünkü tedaviye başlamak için ilk olarak yarayı yani meseleyi teşhis edebilmek gerekiyor.

Birbirinden farklı değerleri, izmleri, dinleri kendine kural ve hayat tarzı edinmiş gruplardan oluşan bir toplumda yaşıyoruz. Merhum Ömer Lütfi Mete’nin ifadesiyle ve tabiri caizse “Allah’sız Müslümanlık” yaşayan bu farklı gruplar tarafından her biri kendine özel besteyle söylenen özgürlük türküleri kulağımızı hayli aşındırmış durumda.

Bu besteler ve yorumlar arasında gürültü kirliliği oluşturan öyleleri var ki bir Müslüman için sınırları Allah tarafından çizilen özgürlük anlayışına virüs bulaştırıyor. İman ettiğimiz itikadın söylem ve eylem olarak bize sağladığı hareket alanını bilmiyorsak eğer bu virüsler tevhid inancımızı parçalıyor.

Özgürlük sayımızda “Kapak konusunda ben de varım!” diyerek yükümüzü hafifleten isimlerden Hanefi Paylan, Özgürlük Fıkhı’nı cümle içinde kullanıyor ve özgürlük(!) tüccarı batı’yı tek kelimeyle özetliyor: Müstekbir!

Dergimizin İsmet Özel’i olan Bilal İnal, dengeli bir özgürlüğün resmini kelimelerle çizdiği yazısında batıl batı’nın özgürlük söylemine havlu attırıyor.
Cihad Baykara da dergimizin Necip Fazıl’ı konumunda. ‘Özgürlük ve Doğu’ adını verdiği yazısında Haçlı Seferleri’yle başlayan Doğu işgallerinde kullanılan ikna araçlarının sonuncusunun özgürlük olduğunu haykırıyor.

Söyleşimizi ise yazdığı kitapçıkların her biriyle zor zamanlarda hatırı sayılır meşaleler yakan Mehmed Göktaş hocamızla yaptık.

“Bir şey diyebilir miyim?” diye soranları gencadamdergisi@gmail.com’a bekliyor, cinsiyet ayırmaksızın Genç Adam olmak ve yetiştirmek isteyen herkesi Allah’a emanet ediyoruz. Mekanlarda buluşana kadar dualarda buluşmaya devam inşaallah.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Kasım 2014

Sayı: 7

Genç Adam Arşiv