Ağustos 2014 Genç Adam A- A+
A- A+

Bizim Dünyamız

Tepki Müslümanlığı
Müslüman, hayatı planlı ve belirli bir disiplin çerçevesinde yaşayan insandır. Dostluğu da düşmanlığı da tepkisel değil Allah Teâlâ’nın çizdiği çizgide ilkeseldir. Sadece yüzüne güldüğü için birilerini dost edinmediği gibi düşmanlığı da belli zamanlara ve davranışlara ait değildir. Öyleyse israil sadece Filistin’e bomba yağdırırken mi düşmanımızdır? Yahut ABD sadece Müslüman coğrafyalarını işgal ettiğinde mi büyük şeytandır? Batı’ya sadece kardeşlerimizi sömürdüğünde mi tavır alınmalıdır?

Gelecek Planlarımız
Okul döneminin yaklaşmasıyla hem anne-babalarda hem de öğrencilerde bir takım tedirginlikler kendini belli etmeye başladı. Anne-babalar ve öğrenciler hayatın ilerleyen zaman dilimleriyle ilgili iyi bir meslek için başarıya dair planlar yapıyor. Bu planlarda öğrencinin daha fazla çalışması, öğretmenin daha iyi ders anlatması ve ailelerin de daha fazla özel ders hocası bulması gerekiyor. Tüm bunlar planlanırken evlatlarımızın kimliğini belirleyecek ve şahsiyetini inşa edecek İslamî eğitimlere de ihtiyacının olduğunu unutmamak gerekiyor.


Haberi Yayma İlkemiz
Bizden öncekilere de bize de ait bir ihtiyaçtır haber alma, haberdar olma. Günümüzde bu ihtiyacı kendisine meslek edinen insanlar var ki bunlar, gazetecilerdir. Her gün onlarca gazete yayın hayatını devam ettirebilmek için birçok olayı haber yapıyor. Olayın seyrini düşünmeden ‘daha çok okunan ve en çok satan gazete ben olayım’ mantığıyla yapılan bu haberler maalesef gerçeği yansıtmıyor. Bir de bu haberleri kendisine referans alan insanımız var ki aldığı haberi karşılaştığı herkese ‘doğruymuş gibi’ aktarıyor. Hâlbuki “kişiye her duyduğunu söylemesi günah olarak yeter” prensibi ağzımıza/dilimize mihenk olmalıyken…


Kara Kıta Direniyor
Bir yanda ellerinden alınan zenginlikleri ve aynı hırsızların bu çaldıklarından küçük paylarla dönüp maneviyat hırsızlığına başladığı Afrika karış karış, yürek yürek sömürülüyor. Her iki sömürüye de direnen Müslümanlar ne zaman başarıya yaklaşsa kıtanın büyük hırsızı Fransa, ordusuyla kıtaya iniyor. Bu günlerde de Orta Afrika’ya tüneyerek sistemini yerleştiren bu hırsız, çaldığı yürekler aracılığıyla Müslümanlara zulmediyor. Dünya’nın çeşitli bölgelerindeki bu zorlu günleri kötüye gidişin değil tam aksine zihinlerin sömürüden yavaş yavaş kurtulduğunun bir göstergesi olarak görüyoruz. Allah bizleri bu büyük fetihte payı olanlardan kılsın (âmin).

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ağustos 2014

Sayı: 6

Genç Adam Arşiv