Kasım 2013 Genç Adam A- A+
A- A+

Bizim Dünyamız

MERHAMETİN SİMGESİ

Bir tiyatronun, sinemanın ya da bir stadın önünde “Cami” ile özdeşleşmiş olan dilenciyi görmek alışık olduğumuz bir şey değildir. Diğerlerindeki tutarsızca harcanan paralardan beklentisi olmaz garibanın ama caminin mütevazı cemaatinden bekler. Cemaate düşen de bütün hayatına bu ruhu taşıyıp garibanı bizzat yaşadığı yerde bulup dilencilik diye bir mesleği tamamen ortadan kaldırmasıdır. Şükürler olsun ki Cami hala merhametin simgesidir.


ÂLİME ANNELER YETİŞİYOR

Türkiye genelinde, ağırlıklı olarak gençlerin yer aldığı ve 87 bin kişinin katılımı ile gerçekleşen ilmihal yarışmasında ön sıralarda erkek katılımcıların yok denecek kadar az olduklarını gördük. Bu sonucu erkeklerimizin dini ilimlere uzaklığı gerçeği ile yorumlayarak hanım kardeşlerimizin başarısını gölgelemek yerine âlime anneler yetişiyor olarak yorumlamak daha doğru olacaktır.


MEDENİYET KURBANLARININ OTOMATİĞE BAĞLADIKLARI

Batı medeniyeti, insanlardan etraflarındaki olayları çok fazla sorgulamamasını ister. “Sen yaşamaya bak. Hayatın tadını çıkar.” gibi laflarla her şeyin üstünü örtüverir. Bu anlayışı içselleştiren medeniyet kurbanları da ancak işleri yolunda gitmediği zaman etrafını sorgulamaya başlar; “Problemler nereden kaynaklanıyor?” diye. İslam Medeniyeti’nde ise zaman ve şahıslar çok önemlidir. Her zaman dilimi değerlendirilir ve günlük sorgulamalar yapılır; “Bugün Allah için ne yaptım!” diye.

Günümüz Müslümanlarının birçoğu –maalesef- batı medeniyetinin anlayışını kabullenerek hayatı otomatiğe bağladı. Namazı, Orucu, Zekâtı… Bir de Fatiha’yı. Okuduğumuzun ne anlama geldiğinin farkında bile değiliz. Fatiha’da bütün âlemler adına cümleler kurulurken öylesine okumalarla anlamın üstü örtülüverdi.


Çocuk Parklarının Mezarlığa Dönüştüğü Coğrafya

Dünya Müslüman Alimler Birliği yaptığı açıklamada ümmetin liderlerine “Suriye halkını silahla gelecek ölümden koruyamıyorsanız, bari açlık ve hastalıktan dolayı ölmekten koruyun” diyor. Mısır’da olduğu gibi Suriye’de de Allah’a verdiği söze sadık kalan yiğitler yeryüzünün damarlarına kan vermeye devam ediyor. 100 binden fazla Müslümanın hayatını kaybettiği Suriye’de çocuk parkları bile mezarlığa dönüştü. Manzarayı tefekkür eder misiniz?

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Kasım 2013

Sayı: 3

Genç Adam Arşiv