Mayıs 2023 Mertcan Kapucu A- A+
A- A+

Bizim Dünyamız

Tarih: 15 Mart 2023

Haber Başlığı: Şanlıurfa’da şiddetli sağanak sele neden oldu.

Konusu

-Şanlıurfa’da dün akşamdan beri etkili olan sağanak sonucu bazı dereler taştı, kent merkezinde alt geçitleri su bastı, bazı araçlar suyun içinde kaldı.

- Adıyaman ve Şanlıurfa’daki sellerde 14 kişi hayatını kaybetti.

-Şanlıurfa’da şiddetli sağanak sonucu merkez Eyyübiye ilçesinde bulunan tarihi Balıklı göl yerleşkesinde de su taşkınları yaşandı.

Yorum: Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin acıları henüz daha taze iken, bölge halkı birde sel felaketi ile imtihan oluyor. Biz insanlar, Allah Teâlâ’nın yaratmış olduğu varlıklarız. Yaratıcımız da yöneticimiz de Allah’tır. Yaşanan felaketlerde güçsüzlüğümüzü ve acizliğimizi bir kez daha görmüş olduk.

Kaynakça: https://www.aa.com.tr/tr/gundem/sanliurfada-siddetli-saganak-sele-neden-oldu/2845878

-----------------------------------------------------------------------

Tarih: 18 Mart 2023

Haber Başlığı: Çanakkale Zaferi’nin 108.yılı

Konusu:

-Birinci Dünya Savaşı’nda ittifak devletleri safında Almanya’nın yanında savaşa giren Osmanlı Devleti, Çanakkale Cephesi’nde millet olarak varoluş mücadelesi verdi.

-Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Savaşı, 19 Şubat 1915’te Çanakkale Boğazı’ndaki deniz savaşıyla başladı. Ardından karada Seddülbahir, Arıburnu ve Anafartalar cephelerinde devam etti.

-325 gün süren Çanakkale Savaşları 9 Ocak 1916’da Türk ordusunun zaferiyle sona erdi.

-Çanakkale’de 18 Mart 1915’te elde edilen deniz zaferi, Türkiye’nin geleceği için bir dönüm noktası oldu. Çanakkale’nin geçilemeyeceğini kanıtladı.

 

Yorum: 108 yıl önce millet olarak Çanakkale Cephesi’nde büyük bir zafer elde ettik. Askerlerimiz, yüreklerinde iman, dillerinde Kur’an ile cesurca savaştılar, kanlarıyla toprağı suladılar. Şehit oldular, şahit oldular. Çanakkale’nin geçilmez olduğunu gösterdiler. Allah’ın yardımı olduğunda sayının, donanmanın ve teçhizatın önemi yoktur, dediler. Allah için yapılan işte kaybeden yoktur, gösterdiler. Onlar Allah’ın ipine sarıldılar zafer kazandılar. Gazi olanlar da kazandı, şehit olanlar da kazandı.

 

Kaynakça: https://www.trthaber.com/haber/gundem/canakkale-zaferinin-108-yili-754038.html

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Tarih: 21 Mart-24 Mart 2023

Haber Başlığı:  100 bin Müslüman Ramazan’ın ilk cuma namazını Mescid-i Aksa’da kıldı.

Konusu:

İşgal güçleri Mescid-i Aksa için Ramazan ayı boyunca uygulanmak üzere kısıtlamalar getirdi.

Cuma namazı için 12-55 yaş arası Mescid-i Aksa’ya giremeyecek.

45-55 yaş arasındaki Filistinliler ise sadece izinle girebilecek.

 

Yorum: “Ramazan ayı ile birlikte, her yıl olduğu gibi İşgalci İsrail askerleri Mescid-i Aksa’ya olan saldırılarını arttırdı.” Ramazan ayının gelmesiyle medyada bu tarz haberlere daha sık rastlayabilirsiniz. Bu tarz haberler, Ramazan aylarında bizlerin normali(!) oldu. Bir Müslüman için normal olmayan durumlar; Mescid-i Aksa’yı sadece Ramazan ayında hatırlamaktır. Zaten devam eden saldırıların olması ve bu saldırıların Ramazan ayında artmasıdır. İsrail mallarını boykot ediyoruz diye paylaşım yapıp, markete gidince ‘Ama bu deterjan daha iyi temizliyor’ demek zafiyet göstermektir. Kolayı, su içer gibi içmektir normal olmayan. Son olarak Mescid- Aksa için samimi ve devamlı bir duayı gönülden kopar(a)mamaktır.

 

Kaynakça: https://www.trthaber.com/haber/dunya/100-bin-musluman-ramazanin-ilk-cuma-namazini-mescid-i-aksada-kildi-755600.html

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Tarih: 24.03.2023

Haber Başlığı: Doğu Türkistan’da Ramazan olmayacak.

Konusu: Çin yönetimi, yıllardır Doğu Türkistan’da parti üyeleri, kamu personeli, öğrenciler ve öğretmenlerin oruç tutmasını ve namaz kılmasını yasaklıyor. Çin rejiminin baskı ve asimilasyon politikaları nedeniyle Doğu Türkistanlılar inançlarını yaşayamıyor ve yaşatamıyor. Ne yazık ki bu yıl Doğu Türkistan’da yine kutsal Ramazan olmayacak.

 

Yorum: Hepimiz inanıyoruz ki bir şeyin kıymeti, o şey elimizden gittiğinde anlaşılır. Elimizin altındakiler zaten bizimdir ve hep bizde kalacaktır, diye düşünürüz. Bir gün gidebilecekleri ihtimali üzerinde hiç durmayız. Hal böyleyken de nimetin şükrünü eda edemeyiz. Çünkü insanoğlu olarak sahip olduklarımızla yetinmeyiz de sahip olamadıklarımıza sahip olmanın yollarını ararız. Hâlbuki hayatın içinde şükür etmek denildiğinde aklımıza gelmeyen birçok alan vardır. Namaz kılabildiğimiz, oruç tutabildiğimiz için de hamd etmek gibi. Çünkü yıllardır Çin yönetimin işgalinde olan Doğu Türkistan’da Müslümansanız zaten suçlusunuz. Oruç tutmanız, iftar ve sahur yapmanız, teravih namazı kılmanız kesinlikle yasak. Her adımınız Çin devleti tarafından takip edildiğinden gizli olarak bile ibadet edemezsiniz. Biran için bizler de Ramazan’ın bize yasak olduğunu düşünelim. Rahatça ibadet edebildiğimiz için hamd edelim. Bu ayı kazananlardan olmak için çabalayalım. Doğu Türkistanlı Müslüman kardeşlerimiz için bol bol dua edelim ve üzerimizde sorumluluklarını hissedelim. “Bütün insanlığın yükü neden benim omuzlarımda olsun diyeceksiniz, ben de sizi Müslüman olarak hesaba katmamız nasıl mümkün olacak diyeceğim.” İsmet Özel

 

Kaynakça: https://turkistanpress.com/page/dogu-turkistan-da-ramazan-olmayacak/5570

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Tarih: 28.03.2023

Haber Başlığı: Togg, T10X için 177 bin 467 ön sipariş aldı.

 

Yorum: Türkiye’nin çok uzun zamandır hayalini kurduğu yerli otomobil için çalışmalar tamamlandı. 177.467 ön sipariş alan yerli otomobil, fiyatıyla da benzer segmentteki araçlarla rekabet edeceğe benziyor. Merhum Erbakan hocayla başlayan çalışmaların bugün geçte olsa nihayete ermesi ülkemiz için gurur kaynağıdır. Bugün gelinen noktada yerli otomobilimiz olduğuna göre sıra, kullandığımız yerli olmayan ürünleri yerlileştirmededir. Böylece ülkemizin kaynakları, yine ülke içinde kalır ve ekonomik olarak güçleniriz. Güçlenince daha fazla mazluma kucak açıp zalimin zulmüne dur deriz.

 

Kaynakça: https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/togg-t10x-icin-177-bin-467-on-siparis-aldi/2857547

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2023

Sayı: 41

Genç Adam Arşiv