Kasım 2022 Genç Adam A- A+
A- A+

Bizim Dünyamız

C VİTAMİNİ

Kasım ayı kış mevsimine doğru adım adım yaklaştığımıza işarettir. Mevsim geçişlerinde en çok tercih edilen besinlerden birileri de “C VİTAMİNİ” kaynaklarıdır.

 

Ispanak, Portakal’dan sonra en çok C vitamini barındıran kaynaklardandır. Bu sayede mevsim geçişlerine direncinizi güçlü tutmayı sağlar.  Kanser ve diyabet gibi hastalıklara karşı koruyucu özelliği olduğu bildirilmiştir.

 

Yapılan çalışmalara göre içerdiği “betaine” maddesi sayesinde karaciğer yağlanmasına karsı da koruyucu bir etkisi mevcuttur.

 

Diyetisyen Can Ahmet Karayel

 

ROKET

Ateşlendikleri motorun gücüne göre itki kuvveti ile yol alan ve çeşitli atmosferik görevleri yerine getiren uzay araçlarına roket denilir. Roketler kullanım alanlarına göre sivil ve askeri olmak üzere 2’ye ayrılır.  Askeri amaçlı roketler hedef bölgeyi ve karşı manevraları imha etmek amacıyla kullanılırlar. Sivil roketler, yörünge roketi ve sonda roketi şeklinde ayrılabilir. Yörünge roketleri, uzaya ve gökcisimlerine uydu veya benzeri sistemleri göndermek için kullanılır. Sonda roketleri ise atmosferik araştırma ve deneyler yapmak, veri toplamak amacıyla kullanılırlar. Teknofest roket yarışmasında sonda roketleri modellenmektedir.

 

TOGG

Türkiye’de yerli otomobil üretme konusunda çalışmalar, ilk defa merhum Necmettin ERBAKAN önderliğinde 1961 yılında gerçekleştirilmiştir. Erbakan hoca ve ekibinin kısıtlı zaman ve maddi imkânsızlıklarla mücadele ederek ortaya çıkardıkları “DEVRİM” adlı otomobili, bu ülkenin kalkınmasını, gelişmesini istemeyen ve bu ülkeye düşmanlık besleyenler tarafından engellenmiştir. Geçen zaman içinde günümüzde yakın zamanda fabrikasının açılışı gerçekleştirilen, adıyla (TOGG) ve teknolojisiyle kendinden söz ettiren yerli otomobilimiz yapılan sıkı çalışmalar neticesinde üretilmiştir. TOGG otomobilleri dış renklerin de “Anadolu”, “Gemlik”, “Oltu”, “Kula”, “Kapadokya” ve “Pamukkale” isimleri kullanılmaktadır.

 

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Kasım 2022

Sayı: 39

Genç Adam Arşiv