Kasım 2020 Genç Adam A- A+
A- A+

Bizim Dünyamız

30 Bin ₺’ ye Şahin Mi Olur?

TÜİK’den açıklanan verilere göre 2020 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) % 11.75 artış gerçekleşti. Yıllık ortalama artış ise %11 dolaylarında gözükmektedir. Fakat pandemi süreciyle beraber tüketim malzemelerinde %50 yi aşkın zamlarla karşılaştığımız yetmediği gibi, serbest piyasanın verdiği serbestlikle; “benimki daha fazla eder.” diyerek sürekli arttırılan 2. el araba fiyatları, ev fiyatları ve kira fiyatları son 6 ay içinde neredeyse ikiye katlamış bulunmaktadır.

Düşürülen faiz oranlarıyla birçok kişi faiz bataklığına sürüklenmiş olsa da bataklık ana temalı senaryo 2008 Mortgage krizine çok benzerlik göstermekte olup sonucunun ülkemiz adına daha ağır olabileceği kimi ekonomistler tarafından varsaymaktadır.

Sonumuzun hayır olması, faizin tozunun bile üstümüze bulaşmaması temennisiyle.

 

Karikatür Komedya

Böyle onurlu ve ahlaklı bir dinin mensubu olmaktan gurur duyuyorum. Öyle ki benim kitabım asla iftira atmaz, karalamaz ve hatta kendisine savaş açanı kendisine kabul eder, dışlamaz. Kur’an’ın ifadeleriyle İslam düşmanlarına yöneltilen cevaplar, iddialarını kanıtlamaları ve onların arkasında durmalarının istenmesi ile şekillenir. Rabbimiz bu düşüncelerinde inatçıysalar onlara meydan okur ve kanıtlaması için fırsat verir. İşte bu bizim er meydanımız. Ve işte onların askerleri. Yazılan ve çizilen çirkinliklerin kanıtını istiyoruz. Onun hayatında çirkin hiçbir şey yoktur. Yalnızca kâfirler vardır.

 

Ermeni İşgali

1991 yılında Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilan etmesi ile Ermenistan Karabağ bölgesinde sözde “Dağlık Karabağ Cumhuriyetini” kurdurtmuştur. Bu bölge, hukuken Azerbaycan toprağı olmasına rağmen Ermenistan bölgedeki Ermeni nüfusunu öne sürerek bu topraklarda hak iddia etmektedir. (Buradaki Ermeni nüfus Stalin döneminde yine Stalin’in planı doğrultusunda buraya yerleştirilmiştir 1945-1955 arası) O günden bugüne kadar Ermenistan işgalini sürdürmektedir. Uluslararası anlamda Ermenistan’ın haksızlığı kabul edilmiş olup BMGK Ermenistan hükümetine Karabağ bölgesinden çekilmesini ve Azerbaycan’a bırakmasını içeren 4 karar yayınlamış olsa bile ne Ermenistan bu kararlara uymuştur ne de herhangi bir ülke bu konuda Ermenistan’a yaptırım uygulamıştır. (Bu kararlar ilk işgal zamanına denk gelmiş olup yakın zamanda herhangi bir karar vb. uygulama bulunmamaktadır.)

1991-1993 yılları arasında bölgeleri fiilen işgal sırasında 20 binden fazla insanı öldürmüş, 100 binden fazla insan yaralamış, 1,5 milyondan fazla insanı ise mülteci konumuna düşürmüştür. Günümüzde Ermeni işgali-zulmü devam etmektedir. Ermenistan’a bu işgalden vazgeçmesi yönünde çağrıda bulunan Türkiye, KKTC, Pakistan, Afganistan, Bosna Hersek ülkeleridir. İslam İşbirliği Teşkilatı işgalden vazgeçilmesi yönünde beyan bildiren uluslararası yapılanma olarak karşımıza çıkar. Dünyanın geri kalanı bu işgal karşısında üç maymunu oynamaya devam etmektedir.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Kasım 2020

Sayı: 31

Genç Adam Arşiv