Bizim Dünyamız
Mayıs 2017 Genç Adam A- A+
A- A+

Bizim Dünyamız

Bize Yakışan Plan

Eğitim öğretim yılının sonuna yaklaşırken yaz dönemi için planlarınızı gözden geçirdiniz mi? Hayatınızın ilerleyen dönemlerinde karşınıza çıkacak sorunları Müslümanca çözebilmek için planlarınız arasında Kur’an ve Hadis okumaları/ araştırmaları da bulunsun. Böylece hayatınız kullukla anlam kazanmış olacaktır. Değilse Müslümana benzeyen ama başkaları gibi davranan/ konuşan/ anlayan insancıklardan oluruz.

 

Ahlaksız Yorumlar

16 Nisan’da ülkemizde yapılan referandum kendisi kadar sonuçlarıyla da gündemi bir hayli meşgul edecek gibi gözüküyor. Sonucu hazmedemeyenlerin çığırtkanlıkları, yapılan abartılı yorumlar, ülkemizi parçalanmış gösterme düzenbazlığı, kendi akılları yetmeyenlerin dış destekli açıklamaları…

Bu sürecin en ahlaksız kısmı ise referandumla ilgili kurulan her cümlenin son kelimesinde kendini gösteriyor. “deniliyor, görülüyor, ileri sürülüyor” gibi adına algı operasyonu denilen münafıklık kokan yorumlar yapılıyor.

 

Modası Geçmiş Bir Birlik ‘AB’

Son yıllarda gerçekleşen ve gerçekleşmesi beklenen seçimlere baktığımızda tüm Dünya’da demokrat kesimin zayıfladığı, muhafazakâr kesimin kuvvetlendiği gözlenmektedir. Yirminci yüzyıldaki “insan hakları, özgürlük” gibi söylemlerin içinin boşluğu dünya halkları tarafından her geçen gün daha da iyi anlaşılmaktadır. Birbirine dostum diyerek altlarını oyan dünya liderlerinden, birbirlerine saygı duyan düşman liderlere dönüşüm başlamıştır. Üstü örtülü bir savaşta pasif kalarak ayakaltında ezilmek istemeyen her toplum da bu savaşta aktif bir rol almak istemektedir. Bu konuda AB’nin ayak bağı olduğunu gören İngiltere AB’den ayrılmıştır. Demokrat bir birlik olan AB her geçen gün içinde kalan devletlerin mezarlığı haline dönmektedir.

 

Küçük Görünen Büyük Hesaplar

Mavi Marmara hakkında hadsiz cümleler kuran bir televizyon yüzü geniş kesimler tarafından tepki görünce bastırılmış oldu. Şahıs bastırılmış olabilir ama bu cümleleri ona kurduran ve bir operasyonun sinyalini veren birilerinin olduğu açıktır. Erdoğan kendiyle çalışmak isteyen hiçbir grubu dışlamamıştır. Bununla beraber belli sınırlar içinde tutmak istemiştir. Operasyonu yapmaya çalışanlar da bunu bildikleri için İslami hassasiyeti olan kesimi tasfiye etmek değil, onların hızla artan etkinliğini durdurmak istemektedir. Bu sebeple belirgin bir tasfiye görmeyip de sıkıntı yok gözüyle bakılmamalıdır. İslami olarak reformlara odaklanmalı ve kapitalist güzellemelere razı olmaktan vazgeçmeliyiz.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2017

Sayı: 17

Genç Adam Arşiv