Şubat 2016 Genç Adam A- A+
A- A+

Bizim Dünyamız

Muhalefet Olmak Zorundayız

Hükümetten gelen İsrail ile dostluk açıklaması Türkiye’nin tamamında şok etkisi yaptı. Destekleyen desteklemeyen herkes biliyor ki Cumhurbaşkanı da Başbakan da İsrail’den sonuna kadar nefret etmektedir. Bununla beraber hükümetin politikası aynı sertliğe sahip değil. İsrail’in bölgeden tamamen çıkarılmasını değil bölgede belli sınırlara çekilmesini hedeflemektedir. Böyle bir hedefi hazmedebilenlerle büyük idealler paylaşılamaz. Kendilerinin dahi hazmedemediğine inandığımız bu hedefi kabul etmemiz de beklenemez. İktidar ne kadar İslam’a uygun konusu ayrı bir mesele ama muhalefeti tamamen laiklere ve ırkçılara kaptıramayız.

Üniversiteler de Bizimdir

Kısa zaman öncesine kadar üniversitelerdeki dindar gençlerin çoğu namaz kıldıklarını dahi gizlerlerdi. Son yıllarda ise topluluklar kurup üniversitelerde İslam’ın sesini yükseltmeye başladılar. Bunu elbet birileri hazmedemeyecek ve sindirmeye çalışacaklardır. Bu sindirme çabalarına üstadın dizeleri ile cevap veriyoruz:

Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes
Ey kahpe rüzgâr artık ne yandan esersen es.

Bilgi Değil Allah Korkusu

“Günümüz insanını harama dalmaktan kurtaracak nedir? Gençlerimizi zinadan, içkiden alıkoyacak/uzaklaştıracak nedir? İnsanları diğer insanların haklarını gözetmeye yönlendirecek nedir?” sorularının cevabı bilmemek veya bilgi sahibi olmak değildir. Çünkü -neredeyse- herkes bunların yanlış/günah olduğunu biliyor ama bu yanlışların ardı arkası maalesef kesilmiyor. Demek ki insanları yanlışlardan alıkoyacak sadece bilgi değil idrak seviyesindeki Allah korkusudur.

Kampların Adını Seninle Unutacağım

Dünya sahnesinde Müslümanların sesi cılız çıkmaya başladığından beri acı da kan da gözyaşı da bizde yani bizim coğrafyamızda kol geziyor. Ne çok zulüm coğrafyası varmış. Ne çok zulüm mekânı kamplar varmış. İnsanlığın yitirildiği yeni kamp isimleri duymak istemiyorum artık. Sen de bu acıyı hissediyorsan elini taşın altına koy hadi. Ufkunu ümmetin vahdeti süslesin. Yanındaki Müslümana “kardeşim!” de. Ve duaların kararlı, disiplinli, fedakâr gençlerin yetişmesi için olsun.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Şubat 2016

Sayı: 12

Genç Adam Arşiv