Kasım 2015 Genç Adam Editör A- A+
A- A+

Bizim Dünyamız

Batı’nın Büyük Kâbusu
Batı’nın sömürgeci politikaları sonucu toprakları yaşanmaz hale gelen Asya ve Afrika coğrafyalarının insanları ülkelerinden kaçmak zorunda kalıyor. Bu zor coğrafyada sığındıkları ülkeler imkânları dâhilinde topraklarını açıyor. Katlarca daha fazla imkâna sahip olan batı ülkeleri ise az sayıdaki mülteciyi bile kabul etmekten müthiş derecede korkuyor. Tüm varlığını ve gücünü kaybetmiş, yardım isteyen bu insanlardan bile bu kadar korkan batı’nın kundaktaki bebekleri niye katlettiğini daha iyi anlıyoruz. İstedikleri kadar korunsunlar, korktukları ile elbet bir gün karşı karşıya gelecekler.


Birilerine Maşa Olmadan Kardeş Olmak Zorundayız
İki yıldır devam eden seçimler ve öncesinden başlayan algı operasyonları ile tam üç yıldır toplum olarak fazlasıyla gerildik. Dinin mükemmel kurallarını bile ortada konuşmaktan çekinirken kendi siyasi partilerimizin ve gruplarımızın ahlaksızlıklarını bile cengâverce savunur hale geldik. Yazar, aydın ya da kendini çeşitli isimlerle adlandıran okumuş kesim topluma idealler çizmektense kalem silahşorluğunu tercih etti. Böyle bir ortamda Genç Adamlar olarak batıl fikirler ile savaşıp muhataplarımıza kardeş gözüyle bakmaya talibiz.


Doğu Türkistan’ı Doğru Okumak
Anlatırken kalbimin derin bir hüzne kapıldığı bölge var yeryüzünde. Çin diye anılan ülkenin zulüm mekânı. Köyden başka bir köye veya şehirden başka bir şehre gidebilmek için ‘devlet izni’ gerekiyor. Nesillerin bağı kopsun diye altmış yılda tam 5 defa alfabesi değiştirilen kardeşlerimin toprağı. Daha nice zulümlerin reva görüldüğü Doğu Türkistan halkına yapılan bu zulmün nedeni bölge halkının Allah’a iman etmesidir. Yoksa birilerinin dediği gibi zulüm ırkçılıktan değil.


Sistemin Islah Mekanizması
30 yıl önce evlerimizde yaygınlaşan televizyon insanımızı ekranların başına kilitlemeye devam ediyor. Yarışmalar, diziler, filmler, açık oturumlar gibi programlar sunularak “benim istediğim şekilde göreceksin” baskısını her geçen gün daha fazla artırıyor. Böylece hayattan anladıklarımız televizyon programlarını yönetenlerin istediği kadar oluyor. Islah olmamız ve ufkumuzu genişletip hayatı gerçek yönüyle öğrenmemiz için Kur’an ve Sünnet el ele bizleri bekliyor. 

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Kasım 2015

Sayı: 11

Genç Adam Arşiv