Kasım 2015 Enes BELADA A- A+
A- A+

Bir Bilene Sorduk

Türkiyeli Müslümanlar olarak bazı küresel markaları boykot edip karınca misali de olsa bazı ülke ekonomilerini etkilemeye, zulümleri hafifletmeye çalışıyoruz. Benzer tavırlar diğer Orta Doğu ülkelerinde de var mı? Örneklerle açıklayabilir misiniz?

Taha Kılınç: Sorunun cevabı çok kısa, maalesef “Yok”. Üç nedenden bahsedilebilir:

1. Bizdeki gibi “boykot et, kurtul” mantığı İslam dünyasında yok. Hem bakış açısı farkı var, hem de onlar hamasetlerini başka yerlerden doyurma derdindeler. Mesela Filistin meselesinde çok ateşli bir çocuğu, İstanbul’da içkili mekânlarda ya da elinde bir yahudi markasıyla görmek çok sıradan bir durum artık.

2. Boykot ettiklerinde alternatif olacak ürünler ve markalar da eksik. Örneğin, Filistin’de gazlı içecek pazarının tamamına Coca Cola hâkim. Şimdi Gazze’ye bile Coca Cola fabrikası açılıyor. Bu hem istihdam imkânı demek, hem de birçok markaya alışmak ve onları kanıksamak demek.

3. Boykotun anlamlı olabilmesi için, başka birçok alanda da “düşman”a direnebilmek lazım. Bu olmadığı için, boykot çağrıları da lafta kalıyor ve hiçbir etki de oluşturmuyor.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Kasım 2015

Sayı: 11

Genç Adam Arşiv