BAŞLARKEN-Yalan Söylemeyen Dergi
Mayıs 2022 Mehmet ERTURAN A- A+
A- A+

BAŞLARKEN-Yalan Söylemeyen Dergi

Genç Adam dergimiz 37. kez heyecanını tazelemiş bir şekilde okuyucusunun karşısında.

Mayıs 2022 sayımızla birlikte 9 yılı geride bırakıyor, 10. yılımıza girmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu bir hamd vesilesi olduğu için elhamdülillah diyoruz.

10. yaşımızın ilk sayısının manşetinde Yalancının Mumu NFT Olarak Satıldı cümlesi var. Kapak dosyamızın konusu NFT olarak anlaşılmasın. NFT’ye gönderme yaparak Yalan illetini gündeme getiriyoruz.

Meselemiz, derdimiz, belamız, imtihanımız ve daha neler nelerimiz olan şu meşhur Yalan başlığını ele alalım istedik.

Bizler Genç Adamlarız ama yalancının genci-yaşlısı olmaz. Yalan her yerde her zaman yalandır, çirkinliktir, ahlaksızlıktır.

Bir de şu güya renkli yalanlar var. Beyaz olanı her zaman moda. Küçük büyük diye de ayırıyorlar yalanı. Bunların hepsi yalan. Yalanın boyu da rengi de olmaz. Ama yalancının er geç renkten renge, şekilden şekle girdiği, gireceği doğru.

Meseleyi daha iyi anlamamızı sağlayacak meşhur bir sözü hatırlamakta fayda var: Yalanla dünyanın öbür ucuna gidebilirsin ama geri dönemezsin, diyor Dostoyevski. Adam haklı, dağılalım mı? Hayır. Yalanla mücadeleye devam. Bakalım elimizde neler var;

Metin Başbuğ, yalan kavramı hakkındaki doğruları yazdı. İsmail Ömer Albayrak, ayette geçen bir ifade olan din gününü yalan saymak konusunu kaleme aldı.

Furkan Bozkuş, yalanın renklerini gözler önüne sermeye çalıştı. Bilal İnal, yalanların diyarından nasıl kurtulacağımıza kafa yordu. Furkan Denizler, nübüvvet davasında yalancılıkla suçlanan peygamberleri andı.

Yunus Emre Belada, en büyük yalan olarak ilan edilen görülmemiş rüyaların anlatılması olayını kurcaladı. Alperen Öztaş, yalan yere şahitlik etmek hususuna değindi. Yusuf Güzelce, mümin asla yalancı olamaz demek istedi.

Hasan Hüseyin Özkal, bir istisnaya parmak basarak yalanın caiz olduğu yerleri işaret etti. Bekir Taha Saatçioğlu, yalanı ilk başlatan ve yalan yere yemin eden İblis’e lanet etti. Mehmet Akif Köse, yapmayacağınız şeyleri söylemeyin kardeşim diye uyardı.

Muhammed İkbal Baran, haberin yalan ihtimaline karşı mutlaka araştırılması gerektiğini vurguladı. Rumeysa Nalçacıoğlu, hepimiz için Esma binti Ebubekir’i andı. Allah onlardan razı olsun.

Her zaman doğruyu söylerseniz, size bir şey sorulduğunda o konuda daha önce ne söylediğinizi düşünmek zorunda kalmazsınız diyorlar.

Herkes için bolca istifade edilebilir bir sayı hazırladığımıza inanıyor, yeni sayımızda görüşebilmeyi ümit ediyoruz. Allah’a emanet olun.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2022

Sayı: 37

Genç Adam Arşiv