Mayıs 2014 Cihad BAYKARA A- A+
A- A+

Allah Memnuniyetsizliğimizi Artırsın

Tarih kitapları memnun olan insanları yazmaz. Bütün tarih kitapları memnuniyetsiz insanlarla doludur. Yavuz Sultan Selim Han, İngiltere Kralı I. Charles, Che Guevara… Memnuniyetsizlikleri bir hareketi, bir tavrı doğurmuştur. Memnuniyetsizlikleri olmasa hareketleri de olmazdı zira. Çünkü her hareket bir memnuniyetsizlikten doğar.
‘Küçümsenecekse memnuniyet küçümsenmelidir’ diyor İsmet Özel, memnuniyetsizliğin değerini anlatmaya çalışırken. Biraz olsun düşünen her adam memnuniyetsizliğin ne kadar değerli olduğunu anlar zaten. Hatta bazen sırf memnuniyetsizliği kıskandığımızdan bazı insanları hırpalamak isteriz. Geceyi karakolda geçirip sabahında bir imzayla salıverildikten sonra üniversite kampüsü önünde stant açıp sol elleri havada bağırıp duran gençleri mesela.
Bizim için dünyalar kadar değerli bu memnuniyetsizliğe İslam’dan başkasını yakıştıramadığımız için içimizi kemirir bu kıskançlık. İki küçük kardeşin birbirini kıskanması gibi bir kıskançlık sanmayın yalnız bunu, bir kocanın karısını kıskanması gibi bir kıskançlık bu. İçinde yok etme ve ötekileştirme taşıyan bir kıskançlık değil, koruma ve doğruya yönlendirme güdüsüyle ortaya çıkan bir kıskançlık.
Tarih kitapları memnun olan insanları yazmaz dedik ama aslında şimdiye kadar Dünya’ya gelmiş memnun bir insan olduğunu da sanmam. Her şeyden memnun olmak ya da olmamak gibi bir tercih hakkı bahşedilmemiştir insanoğluna. Saçlarının sağa yatmamasından mı, vize konularının finale dâhil olmasından mı, dünyadaki adaletsizlikten ve zulümden mi? Ya da Allah’a iyi bir kul olamamaktan mı memnuniyetsizlik duyacağın sana kalmış. Daha doğrusu, hayatın kaynağı olan bu kadar önemli bir hali ne yöne sevk edeceğin…
Kardeşim; bu hayat memnuniyetsizlik yani yorulmaktır. Memnuniyetsizliğini ne yöne sevk ettiğine dikkat et. Memnuniyetsizliğin toplumsal meselelerde adaletsizliğe ve zulme karşı; kişisel meselende ise Allah’a kulluğunun yetersiz olduğuna karşı olsun. Unutma, medeniyetimizi yeniden inşa edeceksek diriliş senin memnuniyetsizliklerinden doğacak. Allah memnuniyetsizliğimizi artırsın. Âmin…

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2014

Sayı: 5

Genç Adam Arşiv