V’EL HÂSILI KELAM  / Çağın Karşısında ve Akabinde
Ocak 2019 Nurcan İrem ERDEM A- A+
A- A+

V’EL HÂSILI KELAM / Çağın Karşısında ve Akabinde

“Dünya üzerinde bu heyecan verici keşif, büyük şaşkınlık ve heyecan uyandırdı.” diyor önümdeki haberin sonunda. Haberde sözü edilen, Brezilya ve Peru arasındaki Amazon ormanlarında, dış dünya ile daha önce hiç tanışmamış bir kabile bulunması olayı.

Brezilya'da yerlilerin yaşam alanlarını koruyan Survival International adlı kuruluş helikopterle çektikleri kabile fotoğraflarını tüm dünyaya yayınlamış. Fotoğraflarda dikkati çeken şey, avcılık yaparak hayatlarını sürdüren kabile erkeklerinin helikoptere karşı oklarıyla, mızraklarıyla saldırıya geçmesi.

Helikopter iyice alçalmış kabilenin yaşadığı ottan kulübelerin üzerine. Vücutlarını bir çeşit bitkisel boyayla baştan ayağa boyanmış erkeklerin yüzünde, belirgin bir şaşkınlık ve korku karışımı bakış olduğu halde, üzerlerinde uçan demirden canavara saldırıyorlar. Şimdi bize normal gibi gelen bu meseleye onların tarafından bakalım.

Adamlar kocaman bir ormanın içinde avcılıkla hayatlarını sürdürürken birden büyük bir gürültüyle gözlerini havaya dikiyorlar. Gürültü gitgide artıyor ve yaklaşıyor. Muhtemelen kalplerinde derin bir korku belirmeye başlar. Gürültü iyice yaklaştığında masmavi gökyüzünün kutsal sükunetini paramparça eden bir canavarın üzerlerinde uçtuğunu görüyorlar. Daha önce hiç karşılaşmadıkları bir canavar bu. Hiçbir şeye benzetemiyorlar doğal olarak. Ama bir şey hissediyorlar; karşılarındaki şey dost değil! Bu yüzden de var güçleriyle, oklarıyla , mızraklarıyla , çığlıklarıyla gökyüzünde derin bir kesik oluşturan helikoptere saldırıyorlar. Hepimiz biliyoruz ki buna güçleri yetmeyecek!

Ne okları, ne mızrakları , ne büyüleri , ne savaş çığlıkları bu sanayi devrimi canavarlarının kendilerini yok etmelerine engel olamayacak. Şimdi gittiler ama daha sonra tekrar gelecekler. Gece yarılarında bir kabus olarak, su içerken bir tedirginlik olarak , eşlerinin yanındayken bir endişe hali olarak , çocuklarını sararken bir korku olarak evlerine düşecekler. Bu büyük gürültünün ortadan kestiği gökyüzünde açılan yara bir daha hiç kapanmayacak. Korkutup kaçırdık zannettikleri korkucu gürültü bir daha onları hiç rahat bırakmayacak.

Bizde modern dünyanın, sanayi devriminin, kapitalizmin , reel politiğin , dünya piyasalarının , bankaların karşısında aynı acizliği yaşıyoruz. İlkel diye nitelendirilen o kabileden hiç farkımız yok gerçekte.

Bizim de anlam veremediğimiz, algılayamadığımız, ne olduğu hakkında hiç fikrimizin olmadığı modern canavarlar, kendi gökyüzümüzü paramparça kesiklerle dolduruyorlar. Oklarımızla, geliştirmediğimiz savunma mekanizmalarımızla gökyüzümüzü savunamayacağız. Onlardan kaçtıkça ve onlardan korktukça yavaş yavaş elimizden bizi biz yapan değerlerimizi de alacaklar. Helikoptere saldıran adamların inanmışlıklarıyla kendimizi sanayi devriminin ve canavarlarının karşında insana ve insanlığa önem veren bir bilinçle karşı durmalıyız. Çünkü biliyor ki okları bileyen kabile reislerinin bu mücadelede kaybettikleri benlikleri adına çağın son teknolojisini kullanmayı da bilecekler.

Cemil Meriç; “Tek hürmet ettiğim adamdır. Kaybedilmiş bir davanın, fedakâr bir kahramanı olabilir. Öyle görmek ve inandırmak ihtiyacında.” Diyordu modern savaşla mücadele edenlerin arkasından. İnsan, modern dünya karşısında ve akabindedir. Şimdi yapabileceğimiz tek şey o, kabilenin savaşçı erkeklerinin benliğini koruma fedakarlığıyla zehre panzehir olabilmek.

Zira merhametin mutlak sahibi her şeyi bilir!

KAYNAKÇA

https://www.ucankus.com/detay/43725/ilginc-haber-brezilyanin-peru-sinirina-yakin-bolgesinde-medeniyetten-uzak-yasayan-ilkel-bir-kabile-k

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ocak 2019

Sayı: 60

Baciyan Arşiv