Nisan 2014 Gökçe KAHRAMAN A- A+
A- A+

Samimiyet

 ‘Samimiyet ‘Allah yolunda var gücüyle çaba göstermek,azmi.İnsanın iradesi ile imanı  tercihinden sonra vereceği en büyük imtihan ,samimi olma yolunda.İman samimiyettir.
  Tüm fetihlerin temelinde,gönülden istemek ve içten gelerek yapmak vardır.İnançta samimiyet,beraberinde sabır ve sebatı getirir ki ,hedefe de bunlarla ulaşılır.
  Resulullah(s.a.v)’Din bütünüyle samimiyettir.’buyurmuşlardır.
Bir müminin Allah yolunda ne kadar samimi olduğunu ihlas ve ameli ile anlarız.
İhlas;içteki samimiyettir.Amel etmeyen kusurludur; ama iman etmeyen dinden çıkar.İmanında samimiyetsiz olan ise münafıktır.
Bir mümin sevgisinde de ,kızgınlığında da samimidir. Samimiyetle yapılan küçücük bir iyiliğin Allah katındaki değerini kimse bilemez.
  Samimiyetin anlamını doğru olarak ortaya koyduktan sonra kadının erkekle ,gençlerin birbiriyle;insanın eşyayla vıcık vıcık ,teklifsiz yakınlığının  samimiyetle ilgisinin olmadığını belirtmeye lüzum yok sanırım.
  Samimiyetten,  insanın Allah ile, insanın kulla, insanın tabiatla, kulluk bilinci içinde doğru,içten ve güzel iletişim kurmasını anlarsak ancak o zaman samimiyetin hakkını vermeye çalışabiliriz.
  ‘Samimiyet’ başta manevi  hayatımız olmak üzere,özel hayatımızdan,toplum hayatımıza;siyasetten bilime-sanata kadar her şeyi kapsar.İnancında samimi olmayan birinden iyi ve doğru adına bir değer üretmesi beklenemez.
  İnsanların giderek  daha büyük güven erozyonu yaşadıkları şu ortamda, samimi bir sevgi ile
Samimi bir çalışma ile,samimi bir yardım ile,hatta samimi bir gülümseme neleri değiştirebileceğimizi bir fark etsek…
Hiç değilse yalanın,iftiranın riyanın ,zan ve dedikodunun alıp yürüdüğü günümüzde,bir parça samimiyet,ne kötülükleri mensuh eder,ne rahmetler yağdırır idrak edebilsek…
 Salat ve selam alemlere rahmet için  gönderilen peygamberimize olsun.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Nisan 2014

Sayı: 41

Baciyan Arşiv