Sağlık / Ateşli Çocuğa Yaklaşım
Ekim 2018 Dr. Sevde ÖZTÜRK A- A+
A- A+

Sağlık / Ateşli Çocuğa Yaklaşım

Sağlıklı bir insanda normal vücut sıcaklığı ortalama 36-37 C dir. Ancak gün içinde egzersiz, sıkı giyinme, sıcak hava gibi dış etkenlerle değişiklik gösterebilir.

Vücut sıcaklığının

Rektal 38C

Oral (ağızdan) 37.8 C

koltuk altı ölçümde 37.2 C nin üzerinde oluşu çoğu kaynakta ateş olarak tanımlanır.

Ateş enfeksiyonlara karşı bir vücut savunma mekanizmasıdır. Enfeksiyon esnasında çıkan ateş, vücudun direncini artırmada etkilidir, hastalık değil; varolan hastalığın belirtisidir. Altta yatan hastalık süresince vücut savaşmaya devam ettiği için ateş de devam edebilir. Çocuğun genel durumu ateşin derecesinden daha önemlidir. Bu yüzden ateş düşürmekteki amaç vücut ısısının normale döndürülmesi olmamalıdır. Büyük çocukların kendini iyi hissettiği küçük çocukların ise rahatladığı bir vücut ısısı düzeyi tedavi için yeterlidir.

Hafif ateşte (38-38.5°C)

* Giysileri çıkarılır

* Bol sıvı verilir

* Ortam ısısına dikkat edilir. (25 ºC’nin altında )

( Ateş düşürücü gerekli değildir. )

Yüksek ateşte (39-40°C) ise;

Ateş düşürücü verilir

* İlaç verildikten en az yarım saat sonra ılık uygulama yapılabilir. Ilık uygulama önce yapıldığı takdirde bu durum çocuğun beynindeki ısı merkezlerini harekete geçirerek soğukluğu titreme olarak tolere etmeye çalışmasına bu durum da ateşin yükselmesine sebep olabilir.

* Ateşli nöbet öyküsü olan çocuklarda ateş tedavisine öncelik verilmelidir.

Ilık uygulamada ;

* Geniş bir kabın içine 5-10 yüksekliğinde ılık su (29-32 ºC) koyulur

* Çocuk oturtulur bez suda ıslatılarak vücut silinir

* Titreme olursa suyun sıcaklığı arttırılır veya son verilir

* Ateş 1-1.5 ºC ve kısa süreyle düşer

 

ATEŞ DÜŞÜRÜCÜLER

Vücut sıcaklığını sadece 1-2ºC azaltırlar. Amaç çocuğu fiziksel olarak rahatlatmak, ağrılarını azaltmaktır. Ateşi düşürmede parasetamol 1. seçenek(4-6 sa arayla), ibuprofen 2. seçenektir(6-8 sa arayla).Her 10 kilograma 1 ölçek verilir fakat bazı ticari şuruplarda içeriğindeki parasetamol miktarı farklılığı sebebiyle dozda farklılık olabilir. Birden fazla ateş düşürücü ardışık olarak kullanılmamalıdır.

 

Hangi durumlarda acile başvurmalıyız ?

* < 3 aylık çocuk

* konvülsiyon (havale) varsa

* >40C ateş

* Ateş ilaç ve soğuk uygulama ile düşmüyorsa

* Ateş 3günden daha uzun sürüyorsa

* Ateşle birlikte döküntü gelişirse

* Kusuyorsa ve sıvı içemiyorsa

* Sıvı içmeyi reddediyorsa

* Çok uykulu, huzursuz hassas veya uyandırmak zorsa

* Solunum güçlüğü veya hızlı solunum varsa

* Ense ağrısı veya ense sertliğinden şikayet ediyorsa acile başvurulmalıdır.

 

Ateşli havale sırasında evde ilk yardım nasıl olmalıdır?

Yüksek ateş nedeniyle oluşan havale, 6 ay-6 yaş arası çocuklarda kasılmalarla görülen bir nöbet durumudur. Özellikle ateşi çıkmaya duyarlı ve ailesel yatkınlığı olan çocuklarda meydana gelir. Anne babaların hatırlaması gereken ilk ve en önemli şey havalenin birkaç dk sonra kendiliğinden geçeceğidir. Korkulanın aksine ateşli havale kalıcı hasar yaratmaz. Paniklemeyin, yan yatırın ve nöbet duruncaya kadar yanında kalın. Havale sırasında süre tutun Havale uzun sürerse beklemeden acile götürün.

Havale geçtikten sonra ağzını ve burnunu temizleyin ve solunumunu kontrol edin. Çocuğun genel durumu iyi ve solunumu rahatsa ateşini ölçün ve düşürmeye çalışın, sonrasında hastaneye başvurun. Solunumda ve genel durumda sıkıntı varsa direk acile götürün.

 

Sonuç olarak ateş uygun sınırlarını aşmadığı sürece düşman değil dosttur. Uygun müdahalelerle sınırlarında tutulması sağlanabilir. Önemli olan altta yatan enfeksiyonun tedavisidir.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ekim 2018

Sayı: 59

Baciyan Arşiv