A- A+

Mevsimsel Alerjiler & Evde Pratik Bİlgiler

Alerjiler, solunum ya da temas yoluyla kişinin maruz kaldığı çeşitli maddelere karşı bağışıklık sisteminin verdiği reaksiyon olarak tanımlanmakta. Mevsimsel alerjik rinit halk arasında bahar nezlesi, saman nezlesi olarak bilinen durum genellikle polenlere karşı bağışıklık sistemi reaksiyonudur. Baharla birlikte polenler artar bu aylarda çimen, ot ve ağaçların çiçek açması ile birlikte polenler havaya yayılır. Solunum ve temas yoluyla ağız, burun, göz ve ciğerlerimize ulaşır. Özellikle rüzgarlı havalardan sonra polenler havaya daha çok dağıldığı için şikayetlerin artmasına yol açar. Hapşırma nöbetleri, gözlerde kaşınma, batma, sulanma, geniz akıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük, baş ağrısı gibi belirtileri vardır.Bazı kişilerde işitme problemleri, boğaz ağrısı, ses kısıklığı gibi durumlarda görülebilir.
Hayatı tehdit eden ağır bir hastalık değildir. Fakat kişiyi rahatsız eder ve hayat kalitesini düşürür. Uyku, yemek yeme ve yaşam şeklini olumsuz etkiler. Polenlerin dışında ev tozu, hayvan tüyü, kimyasal maddeler, deterjanlar ve hava kirliliği de alerjiye yol açabilir. Alınabilecek önlemler ile bu durumun önüne geçilebilir ya da hafif düzeyde atlatılabilir.
- Rüzgarlı havada evde kalmak.
- Polenlerin çok olduğu mevsimlerde kapı ve pencereler kapalı tutulabilir.
- Evin içerisindeki çiçekler uzaklaştırılabilir.
- Ev de tüylü hayvan beslenmemelidir.
- Yatmadan önce duş almak, saçları yıkama yararlı olur. Böylece polenlerin yastığa geçmesine engel olunur.
- Tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu yada sentetik olanlar tercih edilmelidir.
- Polen mevsiminde çamaşırlar açık havada kurutulmamalıdır.
- Burnu dış kısmına ve göz çevresine biraz vazelin sürülerek polenlerin yapışması sağlanarak vücuda girmesine engel olunabilir.
- Sigara içilmemeli ve içenlerin yanında durulmamalıdır.
Evlerimizde kullanacağımız bir takım koruyucu önlemler vardır.  Bunlardan birisi ısırgan otu çayıdır. Günde 1-2 bardak içilmesi bağışıklık sisteminİ güçlendirir. Yeşil çay güçlü bir antioksidandır. Günde 2-3 bardak içildiğinde alerji, polen, hayvan tüyü ve bazı kimyasallar gibi alerjenlerle mücadelede faydalıdır.  C vitamini de bol miktarda tüketilmeli. Özellikle turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, yeşil biber tüketimine dikkat edilmeli.


Alüminyum Kaplar: Alüminyum kapların zamanla  kararması, insanın mutfakta çalışma zevkini kaçırır. Halbuki bunu kolayca önlemek mümkündür. Alüminyum kaplarınızı su ve bolca sirke koyarak kaynatın. Hepsi pırıl pırıl olacaktır.  Bakır tencerelerinizi ve bu malzemeden yapılan diğer tüm eşyalarınızı da, kaya Tuzu ve sirke ile silerek ilk günkü ışıltısına kavuşturabilirsiniz.
Çatal-Bıçaklar: Bulaşık makinesi çatal, bıçaklarınızı karartıyorsa, bunu önlemenin kolayı var. Bulaşık makinesinin deterjan gözüne ayda bir kere olmak üzere çamaşır suyu koyun. Böylece çatal ve bıçaklarınızın kararmasını engellediğiniz gibi onları parlatmış da olursunuz.


Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Nisan 2014

Sayı: 41

Baciyan Arşiv