A- A+

Hayat Arkadaşımı Nasıl Doğru Seçebilirim

Aile; toplumsal yapıların çekirdeğini oluşturur. Nasıl ki insan için kalp yaşamını devam ettirebilmek için vazgeçilmezdir, toplum için de aile o denli vazgeçilemez önemdedir.

İşte bu denli önemli olan aile kurumu evlilikle gerçekleşir. Evlilik ise iki insanın ömür boyu birlikte yaşama isteği ve iradesini beyan etmeleri neticesinde bu irade beyanını nikâh ile bir sözleşmeye dönüştürmeleridir.

Kişinin evlenmeye karar vermesi ve eşini seçmesi hayatında aldığı en önemli kararlardan biridir. Sağlıklı evliliklerin oluşmasında en önemli unsur, kişinin eşini seçmeyi tesadüflere bırakmaması, bu kararı bilinçli olarak vermesidir. Kişinin evlenmek için verdiği karar, bundan sonraki hayatını kiminle ve nasıl geçireceğini, kişiyi bekleyen yeni sorumlulukları, çocuklarının annesinin veya babasının kim olacağını belirler.

O halde hayat arkadaşımızı seçerken birtakım unsurlara dikkat etmek zorundayız. Sağlıklı bir aile kurmak için eş seçiminde en doğru yöntem; karar merkezinde evlenecek olan kişilerin bulunduğu bir istişare mekanizmasıdır. Eş seçiminde son söz mutlaka yuvayı kuracak kişilerin olmalıdır.

Eş olarak karşımızdakini değerlendirirken öncelikle kendimizi tanımalıyız. Ben nasıl biriyim? Hayata bakış açım ne? Nasıl bir ailede yetiştim? Hayattan neler bekliyorum, hedeflerim neler? Alışkanlıklarım neler? Kültürel değerlerim neler? Bu soruların cevaplarını netleştirdikten sonra muhatabımızı tanımaya çalışmalıyız. Aynı soruları onun açısından da değerlendirmeliyiz. Toplumsal bakış açıları, alışkanlıkları, sahip oldukları değerler, hayat görüşleri, siyasi ve dini fikirleri, aile yapılarındaki benzerlikler çiftin mutluluklarına katkıda bulunur.

Eş adayımıza karşı sevgi ve saygı besliyor muyuz? Sadece aşk (duygu) evliliği yapmak ne kadar yanlışsa sadece mantık (düşünce) evliliği yapmak da yanlıştır. Sevdiği için evlenenler olabileceği gibi, evlendiği için sevenler de olabilir. Asıl olan sevginin gerçek bir biçimde dal budak salması ve üretici olmasıdır.

Ayrıca hayat boyu birlikte yürüyeceğimiz arkadaşımızın seçiminde denklik esastır. Birbirine denk sosyal, kültürel ve psikolojik yapıda olanlar kolay iletişim kurarlar. Bunun dışında ahlaki denklikte çok önemlidir. Kur’an’ın ifadesiyle “Ahlaklı ve erdemli erkeklerin, ahlaklı ve erdemli kadınlara; ahlaksız ve erdemsiz erkeklerin ahlaksız ve erdemsiz kadınlara eş olması” (Nur, 26) gerekir. Bazen sadece güzelliğe takılabiliyoruz. Dıştaki maskeye takılıp, içteki güzellikleri görmezsek hem kendimize hem de karşımızdakine yazık etmiş oluruz. Ahlak çok daha önemlidir. “Siretini sevdiğiniz kişinin suretine takılmazsınız.”

“Kadın/Eş; malı, güzelliği, soyu ve ahlakı nedeniyle tercih edilir. Sen ahlakı güzel olanı tercih et”(Hadis-i Şerif)

Evlenirken ailelerin rızasını almak önemlidir. Aileler evlenecek çiftin yanında olursa enerjiler birleşir, sinerji oluşur. Aslında evlenirken iki kişi evlenmiyor, iki aile evleniyor. Aileler arası denklik de bu noktada önem kazanıyor.

Eş adaylarının birbirleriyle konuşurken aynı terminolojiyi kullanmaları çok önemlidir. Birbirlerini geliştirme çabalarının yakın olması gerekir. Örneğin okumayı çok seven birisi ile hayatı boyunca hiç kitap okumamış birisinin ortak noktalarda buluşmaları çok zordur.

Evlilik öncesinde adayların açık iletişim ile kendilerini karşı tarafa doğru bir şekilde ifade etmeleri gerekir. Evlilikten beklentilerin açık açık konuşulması önemlidir. Kendimizi yanlış tanıtmak, bazı şeyleri gizlemek evliliğimize, geleceğimize yapabileceğimiz en büyük zarardır.

Şunu kesinlikle unutmamak gerekir ki; aradığımız niteliklerde bir insan bulma gayretinden önce, aranılan niteliklere sahip bir insan olma gayretinde olmalıyız.

“Evlilik bir başkasından mutluluk umanların değil, bir başkasını da mutlu edebilecek kadar mutlu olan kişilerin birlikteliğidir. Mutluluğu bir başkasından aşırmak için değil, bir başkasına taşırmak için bir aradasınız.”


Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ocak 2014

Sayı: 40

Baciyan Arşiv