Temmuz 2013 Baciyan Editör A- A+
A- A+

Editörden (Sayı: 38)

Temmuz ayı insanı kuran tilaveti ve teravih namazları ile ruhen, tefekkür iklimi ile zihnen ve yeme- içmeye sınır getirmesi ile de madden arındıran ayların sultanı Ramazan ayını ağırlayacak aydır. Adab sayfasında orucun aç kalma olmadığını, Ramazan ayının oruç ile Allah’ın rızasının kazanma ayı olduğu işlenmektedir.    Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz. Bakara- 183

İlmihal sayfamızda latife etmenin aslı işlenmektedir. Latife , latif den gelir, yani içerisinde estetik ve ince anlayışı barındıran güzel sözlerdir. Allah Resulü müminler için en güzel örnektir. Şakalaşmanın, latife etmenin en güzel örneklerini Allahın Resulünde görmek mümkündür. İlmihal sayfamızda zaman zaman arkadaşlar arasında yapılan espiri ve şakaların aslında boş laflar olduğu gerçeği ile yüzleşeceğiz.

İslam fedakarlıklar dinidir. İslam iyiliği emir kötülükten sakındırma dinidir. İslam akıların kullanılmasını isteyen dindir. Örnek hayat sayfamızda bir kadını şahsında bu üç kavramında nasıl birleştiğini, nasıl gerçekleştirildiğini okuyacaksınız. Ben ne yapabilirim ki? Sorusuna hep birlikte yapılabilecek çok işin olduğunu hatırlayacağız. 

Oturarak yükselmek, semanın ötelerine çıkmak anlamına gelen isra kelimesi Kuran sayfamızda isra suresi ile açıklanmaya çalışılmaktadır. Sureden çıkarılacak en önemli kazanımın Allah resulü dahil bütün mahlukat için en yüce makamın ‘’kulluk’’ makamı olduğudur. 

İçerisinde estetik ve güzellikler barındıran diğer sayfalarımız ile beğenize talip olduk.

Selam ve dua ile…

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Temmuz 2013

Sayı: 38

Baciyan Arşiv