Nisan 2017 Baciyan Editör A- A+
A- A+

Editörden

Kıymetli okuyucu;

Yeryüzü tomurcuk tomurcuk umutlarla doluyken, gönlümüzün bir yanı kırgın. “Bize ait olan ne kadar uzakta” diyen İsmet Özel tam da bam telimize basıyor. Kudüs ah Kudüs… Ah İslam davasının derdini dertlenen insan, bilsen ne mukaddes yükün. Ah her yanı kırgınlık, keder ve gözyaşı ile yoğrulan kardeşim, ah. Ah arşı titreten mazlumun duası. Ah çok bildiğini düşünüp yanılan, yanıldıkça cehaleti içinde yok olan insan, ah. Ve ahların en büyüğü sanadır ey nefs!

Dört bir yanımız İslam mücadelesi verirken, sırtını tüm bunlara çeviren bir Müslüman profili çiziyor bize dünya. Dünya kendine geleni asla boş çevirmez, oturtur en mutena köşesine. Serer ayağının altına tüm masivayı. Boş işlerle meşgul eder ve tüm bunlar kalbini işgal eder. Olmayacak şeylere sarar. Kâinatın yaratılışında kusur arar, olmayan aklı ile. Ve Kur’an’da mantık hataları. Kendini kusursuz her şeyi, herkesi kusurlu görme hasletine kapılır. Âdem’den önce var mıydı âlem? Âlem böyle ise nerede âdem, sözleri kuşatır zihnini. Ve biner atına gider kendince en doğru diyara. Sanki usulsüz söylemler söylemek üzere yaratılmış gibi, ha bire savunur en keskin düşüncelerini. İnsan eğer bilseydi bazen susmanın en etkili sözden daha etkili olduğunu, susardı. Konuştukça yüceldiğini düşünen bir insan için yapılacak şey yoktur. Çünkü o en haklı olduğunu ispatlayana kadar durmadan durmadan durmadan konuşacaktır. Ta ki haksızlığını ve hadsizliğini anlayacağı güne kadar. Ki o gün gelince, tüm dağınıklık toplanacak, tüm ayrı birleşip bir olacaktır. Bekle…

Bizler bu sayımızda Kur’an’da ki kıssaların günümüze etkilerinden/yansımalarından bahsetmeye çalıştık. Sürekli bir arayış içine giren insanoğlunun içine düştüğü çelişkilere değindik.

Kur’an’dan sayfamızda Rum suresini işledik. Geçmişteki inkârcıların durumlarından ibret almamız gerektiğini ve inkâr edenlerin kıyamet günü karşılaşacakları halleri konu edinen surede Allah’ı anmadan asla geri durmamamız gerekliliğini pekiştirdik.

Söyleşi sayfamızda Konya Selçuk Eğitim Enstitüsünden mezun olan ve Namaz Gönüllüleri Platformunun kurucularından, Abdullah Yıldız Hocamız ile Kur’an’daki Kıssalar üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Aile Eğitimi sayfamızda Karun Kıssası üzerinden insanın özelliklerini anlamaya çalıştık. Ve kıssaların insanlar üzerindeki psikolojik etkilerinin neler olabileceğini öğrendik.

Güncel sayfamızda gençlere, “Kur’an’daki Kıssaları biliyor musunuz, biliyorsanız ne anlıyorsunuz?” sorusunu yönelttik ve verdikleri cevapları sizlerle paylaştık.

Allah ilmi ile amil olan kullarından eylesin bizi, ilminin hamallığını yapan insanlardan olmaktan muhafaza buyursun. Amin.

“Susmanın kalesine sığınıyorum
Önümde karanlıktan duvarlar
Sırtımda insan yüklü bir gök var.”

A. Erdem Bayazıt

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Nisan 2017

Sayı: 53

Baciyan Arşiv