Nisan 2016 Hümeyra KELLAHLI A- A+
A- A+

Editörden

Kıymetli Okuyucu;

Cemreler düştü; havaya, suya, toprağa ve gönlümüze… Bir yanımız bahar-toprak kokusu, bir yanımız barut, duman ve kan kokusu. Dünyanın iki farklı yönünü yaşıyor kalbimiz. Bir yandan ölürken öbür yandan diriliyoruz. Şuurumuzu yitiriyoruz bazen, bazen insanlığımızı, bazense kimliğimizi.

Bir kısmımız âlim, bir kısmımız ilme talip, bir kısmımız ise kendini âlim zanneden zavallı… Tebliğ bir numaralı insanlık vazifemiz. Ama bazen ilk metot olan leyyin lisanı kullanmak yerine, en keskin sözlerimizi muhatabımızın yüreğine bir hançer gibi saplamaktan beri durmuyoruz. Kendimize hak görüyoruz, her yapmadığımızı başkasına söylemekten. Keyif alıyoruz belki laf hamallığı yapmaktan. Lakin bir durup ayna olmalıyız kendimize, içimize doğru bakmalı ve susmalıyız. Anlatmadığımız, örnek olmadığımız şeylerin hesabını sormaya hakkımız yok.

Evet, maalesef bir tek tiplilik hâsıl oldu. Evet, moda akımı ilk kendi içimizde başladı. Evet, ilk en dar kıyafetleri tesettür mağazaları üretti. Evet, bunları biliyoruz lakin hiçbir şey yapamıyoruz. Şimdilerde herkes birbirinin tesettürüne rahatlıkla müdahil oluyor. Oysaki kaçırdığımız bir nokta var. Rabbimiz Nur suresi 31.ayeti kerimede bayanı muhatap alırken, hemen bir önceki ayette de erkeklere gözlerini beri çekmeleri ikazında bulunuyor. Zannediyoruz ki setretmek sadece bayana mahsus, hayır bilakis Allah’ın yarattığı her şey tesettüre muhtaç! Tesettürsüz hiçbir şey yok. Önce düşüncelerimizi setretmeli; evlerimiz, sözlerimiz, bakışlarımız, duruşumuz hepsinin ayrı ayrı setre ihtiyacı var. Ama maalesef şekle bakmaktan bir adım öteye dahi geçemiyoruz, birbirimizi yaftalıyoruz anca.

Sosyal Medya Müslümanı oldu bir kısmımız, ne evlerimizin iffeti kaldı, ne sofralarımızın. Hayatımızın en ince ayrıntısını üçüncü dördüncü şahıslara rahatlıkla anlatır/paylaşır hale geldik. Yolda görsek tanımayacağımız insanlara rahatlıkla ev kıyafeti ile poz verdik! Komşusu açken tok yatan hadisini kulak ardı edip nerede, ne yedik onu sunduk önce. Bir de nefsimizi rahatlatma adına şöyle dedi iç sesimiz; “akıllı telefonu olan herkes bunları alabilir.” Hal lisanı ile tebliğ yapacağız belki, belki de susarak anlatacağız ahvalimizi. Önce kendimize, sonra çevremize rehber olacağız. Amma yapmadığımız bir işin kabadayısı olmayacağız! Ahkâm kesmeyeceğiz. Dikkat buyuralım şu ayete; “Allah’ın rahmetinden dolayı sen onlara yumuşak davrandın. Eğer katı ve kaba yürekli olsaydın etrafından dağılır giderlerdi. …” (Âl-i İmran, 159)

Bizler bu sayımızda tesettür konusuna eğilmeye çalıştık. Umarız hayırlara vesile oluruz. Hadis sayfamızda tesettürü konu edinen bir kıssadan bahsettik, hemen akabinde ise bir hadis ile konuyu özetlemeye çalıştık. Aile Eğitimi sayfamızda toplumda ve özellikle gençlerde oluşan tesettür algısından bahsettik.

Adab sayfamızda evlerimizin tesettürüne değindik. Perde seçeneği çoğaldıkça evlerimizin iffeti de maalesef aynı ölçüde azaldı. Güzel bir kıssa ile bu konuyu bağladık.

Rabbimiz rızasına uygun bir şekilde yaşamayı ve bu doğrultuda örtünmeyi nasip eylesin. Selam ile…

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Nisan 2016

Sayı: 49

Baciyan Arşiv